Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Lepnica alpejska

Silene alpestris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 15 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lepnica alpejska pochodzi z Chorwacji, Słowenii, Włoch, Austrii - tam występuje w naturalnym środowisku, w górach. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae).

Lepnica alpejska - opis

Lepnica alpejska to bylina zimozielona o wzniesionym, kępiastym, zwartym pokroju. W okresie bezkwietnym ma do 15 cm wysokości, z kwiatami - do 20 cm. Pędy lepnicy alpejskiej są delikatne i cienkie, liście małe, lancetowate i lekko skórzaste, w kolorze zielonym.
Lepnica alpejska kwitnie od czerwca do lipca, czyli dość późno jak na skalną roślinę. Na szczytach pędów, na długich szypułkach ukazują się pięciopłatkowe kwiaty, każdy płatek ma cztery ząbki. Kolor kwiatów jest biały. Zazwyczaj kwitnienie jest obfite. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - torebki, które pękają uwalniając ciemne nasiona.
Bardzo dekoracyjną odmianą jest ‘Flore Pleno’ charakteryzująca się półpełnymi kwiatami.

Lepnica alpejska - warunki uprawy i pielęgnacja

Lepnica alpejska lubi miejsca słoneczne. Gleby powinny być żyzne, przepuszczalne, luźne i dość wilgotne. W naturalnym środowisku lepnica rośnie na skałach, dlatego istotne jest rozluźnienie podłoża. Roślina nie lubi podłoża przesychającego. W naszym klimacie jest w pełni mrozoodporna.

Po kwitnieniu najlepiej przyciąć pędy. Jeśli zależy nam na uzyskaniu nasion, wtedy ścinamy 4/5 pędów, a resztę pozostawiamy nienaruszoną. Lepnica alpejska rozmnaża się przez podział rośliny, sadzonki zielne oraz generatywnie przez wysiew nasion.

>>Przeczytaj też: Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku

Lepnica alpejska - zastosowanie

Lepnica alpejska bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach posadzona w sąsiedztwie kamieni i skał. Można ją wykorzystać również na obwódki. Dobrze jest sadzić ją w grupie - wtedy tworzy jeszcze ładniejszą darń. Nadaje nasadzeniom lekkości i delikatności.

Poznaj też:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.