Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Goryczka wiosenna

Goryczka wiosenna

Fargesia szorstka

Fargesia szorstka

Czerniec czerwony

Czerniec czerwony

Kostrzewa sina 'Blaufuchs'

Kostrzewa sina 'Blaufuchs'

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Leonotis

Leonotis leonurus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, morelowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Leonotis pochodzi z RPA. Choć rozpowszechnia się ją na całym świecie, to w Polsce jest wciąż mało znana. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Potocznie nazywany lwim ogonem lub dzikim ziołem.

Leonotis - opis

Leonotis to roślina wieloletnia, w swoim naturalnym środowisku jest krzewem, u nas słabo się krzewi. Ma wyprostowany i wzniesiony pokrój, dorasta do 1-2 m wysokości. Średniej wielkości, wąskie, lancetowate, o grubo ząbkowanych brzegach liście są podzielone na pary znajdujące się naprzeciw siebie. Liście przy zmiażdżeniu wydzielają przyjemny zapach.
Leonotis kwitnie w lipcu, jeśli nasiona wysiejmy w marcu. Kwiaty są rurkowate, o lekko zakrzywionej w dół koronie, pomarańczowe lub morelowe. Produkują dużą ilość nektaru, dlatego są chętnie odwiedzane przez owady. Należy uważać na zaschnięte kielichy kwiatowe, gdyż są one bardzo ostre.
Ciekawą odmiana jest  'Alba' o białych kwiatach.

Leonotis - warunki uprawy

Ze względu na pochodzenie, leonotis wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Brak stałego dostępu do słońca może spowodować, że roślina nie będzie wcale kwitła. Lubi podłoże żyzne, przewiewne, bogate w składniki pokarmowe, najlepiej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Mimo że roślina dość dobrze znosi suszę, dobrze aby podłoże było umiarkowanie wilgotne.

Leonotis - pielęgnacja

Roślinie sprzyja nawożenie (mineralne i organiczne) przez cały okres uprawy. Dzięki temu będzie ona silna oraz będzie obficiej kwitła. Leonotis po przekwitnięciu warto przyciąć na wysokość 20 cm, dzięki temu roślina będzie lepiej się krzewić. W okresie kwitnienia należy regularnie i umiarkowanie podlewać rabatę z rośliną.
Leonotis rozmnaża się w przez nasiona wysiewane w marcu lub kwietniu. W naszym klimacie najlepiej jest wysiać nasiona po ostatnich przymrozkach (maj lub początek czerwca), jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kwiaty ukażą się wtedy dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Leonotis - zastosowanie

Z racji swoich dużych rozmiarów leonotis tworzy idealne tło dla innych niższych roślin. Można go sadzić wzdłuż budynków lub płotów. Szybko i efektownie maskuje nieatrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dobrze prezentuje się także jako soliter. Liście leonotisa wykorzystuje się w medycynie, gdyż występujący w nich związek leonurina ma działanie przeciwzapalne. Jednak w Polsce zarówno posiadanie, jak i dystrybucja w celach leczniczych jest zabroniona od 2009 roku.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.