Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Len trwały

Linum perenne
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Len trwały to bylina z rodziny lnowatych Linaceae, występuje w południowo-wschodniej Europie oraz w zachodniej Azji. Osiąga wysokość do 60 cm. Pędy wzniesione, silnie rozkrzewione, tworzą zwarte kępy. Liście lancetowate, równowąskie, ostro zakończone, wydłużone, barwy szarozielonej.

Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty błękitne, zebrane w baldachogrona, po przekwitnięciu płatki szybko opadają. Istnieją odmiany o kwiatach białych.

Wymaga stanowiska słonecznego. Najlepiej rośnie na glebie piaszczystej, średnio suchej, wapiennej. Nie wymaga gleby zasobnej w składniki pokarmowe. Roślina bardzo dobrze znosi suszę. Wymaga okrycia na zimę oraz ochrony przed wilgocią.

Stosowany do ogrodów skalnych, na obwódki, na rabaty w dużych grupach i do pojemników.
Rozmnaża się przez wysiew nasion wiosną. Roślina często sama się rozsiewa.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.