Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kłosownica leśna

Kłosownica leśna

Fargesia parasolowata ‘Jumbo’

Fargesia parasolowata ‘Jumbo’

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek

żuraweczka 'Solar Eclipse'

Żuraweczka 'Solar Eclipse' = Żurawkotenella 'Solar Eclipse'

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kozłówka długoszyjkowa

Phuopsis stylosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kozłówka długoszyjkowa swoje korzenie ma na Kaukazie, a także w północnym Iranie, można ją spotkać w lasach liściastych. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Jest blisko spokrewniona z rolnicą pospolitą, popularnym gatunkiem w całe Europie.

Kozłówka długoszyjkowa - opis

Kozłówka długoszyjkowa to bylina tworząca rozłogi. Ma płożący i delikatnie wzniesiony pokrój. Dorasta od 15-25 cm wysokości, jednak na stanowiskach bardzo dobrych może osiągnąć nawet 40 cm. Pędy są delikatne i dość wiotkie. Liście ułożone na pędzie okółkowo, listki są wąskie, zielone, na końcach delikatnie unoszą się ku górze. W naszej strefie klimatycznej kozłówka kwitnie od maja do lipca. Kwiaty znajdują się na wierzchołkach pędów, pojedynczy kwiat jest różowy, nieduży, złożony z pięciu zrośniętych płatków tworzących wąski lejek, o długiej szyjce słupka (stąd nazwa rośliny).
Roślina wydziela przyjemny korzenny zapach. W miejscu kwiatów jesienią pojawiają się owce: twarde, gładkie rozłupnie składające się z dwóch jednonasiennych rozłupek.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Rubra’ – odmiana o kwiatach ciemnoróżowych,
  • ‘Purpurglut’ – odmiana o kwiatach purpurowych, bardzo niska.

Kozłówka długoszyjkowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Kozłówka długoszyjkowa najlepiej czuje się w miejscu słonecznym lub półcienistym. Im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i przewiewne, lekkie będzie idealne. Roślina jest dość odporna na mróz, jedynie w bezśnieżne zimy może dochodzić do uszkodzeń.

Bardzo dobrze działa na kozłówkę coroczne wzmacnianie na wiosnę kompostem (miesza się go z podłożem). Roślina wymaga regularnego podlewania oraz odchwaszczania przez cały okres wegetacji. Rozmnaża się ją przez podział wiosną lub latem, a także przez wysiew nasion. Nasiona można wysiewać nawet w grudniu, jeśli zima nie będzie wilgotna.

Kozłówka długoszyjkowa - zastosowanie

Kozłówka długoszyjkowa sprawdza się jako uzupełnienie rabaty wieloletniej bądź jednorocznej.  Dobrze wygląda zarówno w grupie, jak i jako pojedyncza roślina. Można ją wykorzystać do ogrodów skalnych, a także sadzić w okolicach murków, kamieni i głazów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.