Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Fiołek labradorski

Fiołek labradorski

Głodek różyczkowaty

Głodek różyczkowaty

Rozwar wielkokwiatowy

Rozwar wielkokwiatowy

Zawilec japoński

Zawilec japoński

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kosmatka owłosiona

Luzula pilosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-zielono-brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosmatka owłosiona jest rozpowszechniona w Azji północnej, w Europie i na Kaukazie. W Polsce jest bardzo popularna - można ją spotkać w górach i na terenie całego niżu, a także jako roślinę uprawną ozdobną. Należy do rodziny sitowatych (Juncaceae).

Kosmatka owłosiona - opis

Kosmatka owłosiona to bylina o kępiastym, zwartym i dość gęstym pokroju. Liście delikatnie przewieszają się ku dołowi. Zazwyczaj osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Jest to roślina zimozielona. Liście odziomkowe są długie i ostro zakończone, liście łodygowe małe. Nazwa rośliny wzięła się o tego, że wszystkie liście mają wełniste i długie owłosienie. Przy chłodnej pogodzie końcówki liści stają się delikatnie brązowe, co dodatkowo zdobi roślinę.
Okres kwitnienia kosmatki owłosionej przypada od marca do maja. Biało-zielono-brązowe kwiaty zebrane są na szczycie łodygi. Owocem jest brązowa torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa

Kosmatka owłosiona - warunki uprawy i pielęgnacja

Kosmatka owłosiona najlepiej rośnie w miejscu półcienistym lub całkowicie zacienionym. Gleba powinna być żyzna i dość wilgotna, przewiewna. Jeśli wilgotność podłoża będzie duża, kosmatka będzie rosła również na stanowisku słonecznym. Roślina jest odporna na mróz, a także na choroby oraz szkodniki.
Wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji (aż do pierwszych przymrozków). Nie potrzebuje nawożenia, jednak przed posadzeniem rośliny podłoże lepiej wzbogacić
o kompost. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział. Szybko się korzeni, ale dość wolno rośnie.

Kosmatka owłosiona - zastosowanie

Kosmatka owłosiona idealnie nadaje się na skalniaki i małe rabaty. Można ją sadzić w cieniu - pod drzewami i krzewami. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Aby uzyskać ładny efekt dobrze jest sadzić kilka, a nawet kilkanaście roślin obok siebie.

Poznaj inne trawy ozdobne:


Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.