Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

funkia 'Stiletto'

Funkia 'Stiletto'

Perowskia łobodolistna Lacey Blue 'Lissit'

Perowskia łobodolistna Lacey Blue 'Lissit' PBR

Zanokcica skalna

Zanokcica skalna

żuraweczka 'Sweet Tea'

Żuraweczka 'Sweet Tea' = Żurawkotenella 'Sweet Tea'

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kosaciec bucharyjski

Iris bucharica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozetowy
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec bucharyjski w naturalnym środowisku rośnie w Azji, przeważnie pośród trawiastych łąk i na skalistych zboczach. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

>>Przeczytaj też: Kosaćce: najpopularniejsze gatunki irysów do uprawy w ogrodzie

Kosaciec bucharyjski - opis

Kosaciec bucharyjski to bylina cebulowa dorastająca do 40 cm wysokości. Cebula ma mięsiste korzenie. Łodyga jest dość sztywna, o pokroju wzniesionym, a cała roślina z czasem tworzy układ rozetowy. Liście kosaćca są wydłużone, szerokolancetowate, intensywnie zielone.
Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja. Kwiaty w kolorze żółtym z brązowymi plamkami na dole płatków wydzielają bardzo przyjemny zapach. Nadają roślinie lekkości oraz delikatności.

Kosaciec bucharyjski - warunki uprawy

Kosaciec bucharyjski jest łatwy w uprawie. Roślina lubi miejsca słoneczne i ciepłe, w zacienionych słabo kwitnie. Gleba powinna być średnio żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Roślina toleruje pH od obojętnego do delikatnie zasadowego. Gatunek jest mrozoodporny, jednak młode okazy zaleca się okrywać na zimę. Kosaciec bucharyjski jest dość wrażliwy na zalewanie, a co za tym idzie na choroby grzybowe.

Kosaciec bucharyjski - pielęgnacja

Kosaciec bucharyjski bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne, dlatego raz na jakiś czas warto przeprowadzić taki zabieg. Starajmy się regularnie odchwaszczać rabatę z kosaćcem. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział cebul oraz generatywnie przez wysiew nasion. Ta druga metoda bywa trudna i mało efektywna.

>>Przeczytaj też: Kosaćce (irysy) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja kosaćców w ogrodzie

Kosaciec bucharyjski - zastosowanie

Kosaciec bucharyjski sprawdza się jako roślina bylinowa, rabatowa, a także jako roślina doniczkowa. Może być ciekawą ozdobą balkonu lub tarasu. Sprawdzi się również jako gatunek cięty w bukieciarstwie.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.