Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kosaciec bucharyjski

Iris bucharica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozetowy, wzniesiony
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec bucharyjski w naturalnym środowisku rośnie w Azji, przeważnie pośród trawiastych łąk i na skalistych zboczach. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

>>Przeczytaj też: Kosaćce: najpopularniejsze gatunki irysów do uprawy w ogrodzie

Kosaciec bucharyjski - opis

Kosaciec bucharyjski to bylina cebulowa dorastająca do 40 cm wysokości. Cebula ma mięsiste korzenie. Łodyga jest dość sztywna, o pokroju wzniesionym, a cała roślina z czasem tworzy układ rozetowy. Liście kosaćca są wydłużone, szerokolancetowate, intensywnie zielone.
Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja. Kwiaty w kolorze żółtym z brązowymi plamkami na dole płatków wydzielają bardzo przyjemny zapach. Nadają roślinie lekkości oraz delikatności.

Kosaciec bucharyjski - warunki uprawy

Kosaciec bucharyjski jest łatwy w uprawie. Roślina lubi miejsca słoneczne i ciepłe, w zacienionych słabo kwitnie. Gleba powinna być średnio żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Roślina toleruje pH od obojętnego do delikatnie zasadowego. Gatunek jest mrozoodporny, jednak młode okazy zaleca się okrywać na zimę. Kosaciec bucharyjski jest dość wrażliwy na zalewanie, a co za tym idzie na choroby grzybowe.

Kosaciec bucharyjski - pielęgnacja

Kosaciec bucharyjski bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne, dlatego raz na jakiś czas warto przeprowadzić taki zabieg. Starajmy się regularnie odchwaszczać rabatę z kosaćcem. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział cebul oraz generatywnie przez wysiew nasion. Ta druga metoda bywa trudna i mało efektywna.

>>Przeczytaj też: Kosaćce (irysy) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja kosaćców w ogrodzie

Kosaciec bucharyjski - zastosowanie

Kosaciec bucharyjski sprawdza się jako roślina bylinowa, rabatowa, a także jako roślina doniczkowa. Może być ciekawą ozdobą balkonu lub tarasu. Sprawdzi się również jako gatunek cięty w bukieciarstwie.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.