Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Kosaciec bezlistny

Iris aphylla
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec bezlistny to bylina kłączowa z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), należy do kosaćców bródkowych. Występuje w Europie środkowej i wschodniej, w naszym kraju rośnie dziko na nielicznych stanowiskach w południowej części kraju (spotykany bardzo rzadko na Śląsku i Wyżynie Małopolskiej).

Kosaciec bezlistny tworzy grube i krótkie kłącze, z którego wyrastają bezogonkowe, szablaste liście oraz rozgałęziona, bezlistna łodyga. Roślina dorasta do 30-40 cm wysokości. Kwitnie w drugiej połowie wiosny (w maju i czerwcu), czasem powtarza kwitnienie jesienią.
Kwiaty są fioletowe, siedzące, u nasady żółto lub czerwono żyłkowane, zewnętrzne działki okwiatu wzdłuż nerwu środkowego są szczotkowato owłosione.

Lubi słoneczne zbocza, murawy i stepy. Podlega w Polsce ochronie gatunkowej.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.