Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Szarotka alpejska

Szarotka alpejska

Lewizja liścieniowa

Lewizja liścieniowa

żurawka ‘Georgia Peach'

Żurawka ‘Georgia Peach'

powojnik Duranda

Powojnik Duranda

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Kosaciec bezlistny

Iris aphylla
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec bezlistny to bylina kłączowa z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), należy do kosaćców bródkowych. Występuje w Europie środkowej i wschodniej, w naszym kraju rośnie dziko na nielicznych stanowiskach w południowej części kraju (spotykany bardzo rzadko na Śląsku i Wyżynie Małopolskiej).

Kosaciec bezlistny tworzy grube i krótkie kłącze, z którego wyrastają bezogonkowe, szablaste liście oraz rozgałęziona, bezlistna łodyga. Roślina dorasta do 30-40 cm wysokości. Kwitnie w drugiej połowie wiosny (w maju i czerwcu), czasem powtarza kwitnienie jesienią.
Kwiaty są fioletowe, siedzące, u nasady żółto lub czerwono żyłkowane, zewnętrzne działki okwiatu wzdłuż nerwu środkowego są szczotkowato owłosione.

Lubi słoneczne zbocza, murawy i stepy. Podlega w Polsce ochronie gatunkowej.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.