Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dzielżan ogrodowy

Dzielżan ogrodowy

Bodziszek czerwony

Bodziszek czerwony

żurawka ‘Alesia’

Żurawka ‘Alesia’

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Byliny
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Kopytnik pospolity

Asarum europaeum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z:

Galeria zdjęć:

  • Fot: Monika Latkowska
  • Asarum europaeum.PAWL.3.jpg
    Fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka
Opis:

Kopytnik pospolity jest byliną należącą do rodziny kokornakowatych Aristolochiaceae. Występuje w środkowej i południowej Europie, a także na Syberii i w Małej Azji. Jest naszym gatunkiem rodzimym, pospolicie występuje prawie w całej Polsce, w cienistych lasach liściastych i mieszanych, zaroślach. W górach występuje aż po regiel górny. W Polsce jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Kopytnik jest rośliną bardzo niską (10–15 cm), tworzącą zwarte kępy. Ma mocno rozgałęziające się kłącza, płożące się tuż pod powierzchnia ziemi. Ciemnozielone, skórzaste, błyszczące liście mają charakterystyczny, nerkowaty kształt, który przypomina odcisk końskiego kopyta (stąd polska nazwa rośliny). Są zimozielone, a ich długie ogonki i spodnia strona są owłosione.
Kwiaty kopytnika są niepozorne, pojedyncze, purpurowobrązowe, mają dzwonkowaty kształt, wyrastają przy samej ziemi, zazwyczaj są ukryte pod liśćmi. Kopytnik kwitnie od marca do maja.
Cała roślina wydziela specyficzny pieprzowo-aromatyczny zapach, gdy kwitnie zwabia padlinożerne muchówki, które zapylają kwiaty.

Kopytnik najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, chętnie na podłożu o odczynie zasadowym.

Kopytnik jest uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach, doskonale nadaje się jako roślina okrywowa, szczególnie w miejscach cienistych, np. pod drzewami (jest rośliną cieniolubną, znosi nawet głęboki cień). Najlepiej sadzić go w grupach. Nadaje się też do ogrodów skalnych.

Jest także rośliną leczniczą – surowcem jest kłącze kopytnika – działa wymiotnie, moczopędnie, wykrztuśnie, przeczyszczająco (stosuje się go przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego, nerek).
W większych ilościach jest trujący.

Kopytnik rozmnaża się przez podział kłączy w marcu–kwietniu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.