Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Przelot górski

Przelot górski

Orlik mieszańcowy

Orlik mieszańcowy

Epimedium wielkokwiatowe

Epimedium wielkokwiatowe

Nawłoć ogrodowa

Nawłoć ogrodowa

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' PBR

Ophiopogon planiscapus 'Black Beard' PBR
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: czerwona, czarna
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' to kępiasta bylina kłączowa, należąca do rodziny ruszczykowatych (myszopłochowatych) (Ruscaceae). Odmianę wyhodował Steve Yandall z Rainbow's End w Anglii. Po raz pierwszy została opisana w katalogu Fitzgerald Nurseries w 2009 roku, a na rynek wprowadziła ją firma Genesis Plant Marketing.

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' to szybko rosnąca roślina, osiagająca 20-50cm wysokości, przy podobnej średnicy, tworząc kępy równowąskich, taśmowatych (0,5-1,3 cm szerokości), łukowato wyginających się na zewnątrz rozety liściowej, błyszczących, bordowoczarnych liści o długości około 40cm.  Na zimę większość liści pozostaje zimozielonych, dopiero pod koniec zimy większość liści brązowieje i zamiera. Roślina rozrasta się dość szybko, poprzez krótkie, podziemne rozłogi, na których końcach pojawiają się drobne mięsiste bulwy.
Latem, w centralnej części rozety liściowej, pomiędzy liśćmi pojawiają się wzniesione, nagie pędy kwiatostanowe, na których końcach od lipca do września rozwijają się drobne, pojedyncze, niewielkie, dzwonkowate, fioletowo-białe, pachnące kwiaty, zebrane w luźne, wzniesione, groniaste kwiatostany. W przypadku łagodnej pogody, kwiaty mogą rozwijać się na roślinie aż do późnej jesieni. Po zapyleniu (przez owady) i zapłodnieniu kwiaty przekształcaja się w czerniejące jagody, które mogą przetrwać łagodniejsze zimy.

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' najlepiej rośnie na zacisznych, ciepłych, osłoniętych od wiatrów, półcienistych lub słonecznych stanowiskach. Dobrze daje sobie radę również w cieniu drzew lub krzewów, wówczas lepiej rośnie, ale może słabiej kwitnąć. Wymaga przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych, próchniczych gleb, o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' jest rośliną średnio odporną na mróz, strefa mrozoodporności – 6a, i w szczególnie surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju warto go okrywać np. stroiszem. Wczesną wiosną usuwamy wszystkie zaschnięte liście, zanim pojawią się młode przyrosty.

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' to w Polsce jeszcze nowość, ale już zdobywa coraz to szersze rzesze zwolenników. Roślina ta doskonale wygląda w ogrodach orientalnych, parkach i zieleni miejskiej, i na wrzosowiskach. Nadaje się zarówno do tworzenia obwódek i niskich szpalerów, zadarniania większych powierzchni gruntu (jej podziemne rozłogi znakomicie zagłuszają chwasty oraz utrzymują glebę, zapobiegając jej erozji, czy osuwaniu się na skarpach). Doskonale wygląda również na rabatach bylinowych oraz w donicach na tarasach i balkonach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę).

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' może być rozmnażany wegetatywnie (tylko w ten sposób rozmnażamy odmiany), poprzez podział roślin, który przeprowadzamy jesienią lub wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.