Kokorycz pusta - Corydalis cava

2022-03-31 13:44

Kokorycz pusta to bylina bulwiasta. Rośnie dziko na terenie prawie całej Europy, Azji Zachodniej oraz Kaukazu. W Polsce pospolicie występuje na terenie Karpat, w Sudetach oraz na niżu. Jest także popularną rośliną ozdobną sadzoną w ogrodach. Należy do rodziny makowatych (Papaveraceae).

Spis treści

  1. Kokorycz pusta - opis
  2. Kokorycz pusta - warunki uprawy
  3. Kokorycz pusta - pielęgnacja
  4. Kokorycz pusta - zastosowanie

Kokorycz pusta - opis

Kokorycz pusta to niska bylina o wzniesionym pokroju, dorastająca do 10-35 cm. Łodyga kokoryczy pustej jest delikatna, na niej wyrastają przeważnie po dwa głęboko powcinane, jasnozielone liście (znajdują się one tylko w górnej części łodygi). Kokorycz pusta kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty zebrane są po 10-20 w groniasty kwiatostan, mają fioletowy, biały lub różowy kolor i są zaopatrzone są w długą, wygiętą ostrogę miodnikową. W ostrodze tej znajduje się nektar. Taka budowa kwiatu powoduje, że z nektaru mogą korzystać wyłącznie owady o długich trąbkach. Owocem kokoryczy jest torebka, wewnątrz której znajdują się małe (3 mm) nasiona.

Kokorycz pusta to roślina bulwiasta - tworzy bulwę z korzeniami, które wyrastają na całej powierzchni. Wraz ze starzeniem się rośliny, bulwy kokoryczy stają się puste, stąd wzięła się nazwa gatunkowa rośliny. Roślina bardzo często tworzy mieszańce z kokoryczą pełną. Warto pamiętać o tym, że cała roślina jest trująca, spożycie jej może prowadzić do zatruć, a nawet do śmierci.

Kokorycz pusta - warunki uprawy

Kokorycz pusta jest łatwa w uprawie. Preferuje glebę żyzną, luźną, zasobną w składniki pokarmowe oraz dość wilgotną, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Na glebach zasadowych słabiej kwitnie. Roślina lubi półcień, miejsca pod drzewami czy krzewami liściastymi będą dla niej idealne. Nie straszne są jej przymrozki. W okresie intensywnej wegetacji należy ją regularnie podlewać, jednak nie toleruje nadmiaru wody zimą.

Poznaj też:

Kokorycz pusta - pielęgnacja

Regularne podlewanie oraz odpowiednie warunki uprawy to podstawa prawidłowego wzrostu rośliny. Warto po przekwitnięciu wzbogacić roślinę nawozem płynnym wieloskładnikowym, poprawi to kondycję bulw. Rozmnażanie jest dość proste: przez podział kęp z bulwami przeprowadzany na początku września zaraz po przekwitnięciu rośliny lub przez wysiew nasion. Ten drugi zabieg jest bardziej skomplikowany, gdyż nasiona zachowują zdolność tylko tydzień po dojrzeniu. Kokorycz pusta może się wysiewać sama (rozmnażanie przez samosiejki).

Kokorycz pusta - zastosowanie

Kokorycz pusta znakomicie nadaje się na rabaty bylinowe. Można ją też łączyć z roślinami jednorocznymi. To doskonała roślina na miejsca półcieniste i zacienione. Wykazuje właściwości lecznicze - działa kojąco na pękniętą, obolałą skórę (wykorzystywano ją do leczenia egzemy), nawilża skórę i ma właściwości antyalergiczne.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój lekko wzniesiony
Wysokość 10 cm - 35 cm