Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żabieniec babka wodna

Żabieniec babka wodna

Rogownica alpejska

Rogownica alpejska

Trzykrotka wirginijska

Trzykrotka wirginijska

Goździk kropkowany

Goździk kropkowany

Byliny
lista roślin
fot: www.roslinywodne.com

Knieć błotna = kaczeniec

Caltha palustris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Knieć błotna (inaczej kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje na całej półkuli północnej: w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie dziko na wilgotnych i bagnistych łąkach, wzdłuż strumieni i rowów, w miejscach okresowo zalewanych. Dawniej bardzo pospolita, obecnie rzadsza, bo coraz mniej jest miejsc dostatecznie wilgotnych.

Knieć błotna - opis

Knieć błotna -jak wskazuje jej nazwa, knieć błotna jest rośliną porastającą w naturze tereny bagienne i zalewowe. Tworzy kępy osiągające wysokości 20-50 cm przy podobnej średnicy. Są złożone z rozgałęzionych, częściowo pokładających się a częściowo wzniesionych, pustych w środku pędów oraz mięsistych lśniących liści (okrągłych lub nerkowatych) średnicy 5-10 cm, wyrastające na długich ogonkach. Część podziemną stanowi duże, bulwiaste kłącze z dość grubymi, słabo rozgałęzionymi korzeniami. Żółte kwiaty - złożone z sześciu płatków, kilku słupków i wielu pręcików - rozwijają się od kwietnia do czerwca. Knieć jest całkowicie mrozoodporna. Podczas pielęgnacji należy uważać, bo wszystkie części tej rośliny są trujące.

>>Przeczytaj też: Pory roku: przedwiośnie, pierwiośnie, wiosna

Knieć błotna – uprawa

Knieć błotna lubi miejsca słoneczne, ale toleruje też cieniste. Preferuje podłoże umiarkowanie kwaśne, próchniczno-ilaste lub gliniaste, zasobne w składniki mineralne.  Stanowisko powinno być słoneczne lub tylko lekko zacienione.
Roślinę rozmnażać można przez wysiew nasion, ale znacznie wygodniej jest latem dzielić kłącza. W przypadku odmian jest to jedyny sposób.

>>Przeczytaj też: OCZKO WODNE ROŚLINY: jak sadzić rośliny wodne w oczku wodnym

Knieć błotna – zastosowanie

Knieć błotna najlepiej będzie się czuła na krawędzi dużego stawu, w strefie bagiennej oczka wodnego, przy brzegu strumienia. Można sadzić ją w miejscach okresowo zalewanych lub nawet w wodzie (do głębokości 15 cm).

>>Przeczytaj też: Jak dobrać rośliny wodne do oczka wodnego

Knieć błotna – odmiany

W ogrodach naturalistycznych najlepiej wyglądają pełne wdzięku zwyczajne kaczeńce, ale w efektownych kompozycjach ogrodowych sprawdzą się efektowne odmiany:

  • ‘Plena’ - odmiana o kwiatach złocistożółtych, pełnych i kulistych, około 5 cm średnicy. Kwitnie od marca do końca maja;
  • 'Multiplex' - ma kwiaty żółte, pełne;
  • 'Flore Pleno’ - kwiaty żółte, pełne;
  • ‘Alba’ - kwiaty o białych płatkach.
Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.