Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Osoka aloesowata

Osoka aloesowata

Głodek różyczkowaty

Głodek różyczkowaty

żurawka 'Caramell'

Żurawka ‘Caramel’ PBR

Żurawka 'Amber Waves'

Żurawka 'Amber Waves'

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Juka karolińska

Yucca filamentosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Juka ogrodowa

Juka karolińska to bylina pochodząca z południowych stanów Ameryki Północnej. Tworzy tuż przy ziemi rozetę liści o 30–60 cm długości i 3–10 cm szerokości. Liście są sztywne, mieczowate, ostro zakończone, ciemnozielone z błękitnym woskowym nalotem, brzegi mają białe, włókniste.

Kwiat juka

Juka ogrodowa kwitnie dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach uprawy. Pojedyncze, białoseledynowe dzwonkowate kwiaty o długości około 7 cm zebrane są w okazały kwiatostan, który znajduje się na zakończeniu wyrastającego ponad liście grubego pędu kwiatostanowego o wysokości 100–200 cm. Juka kwitnie od końca czerwca do początku sierpnia.

Juka ogrodowa uprawa

Wymaga gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, lekko alkalicznej (zawierającej wapń). Pożądane dla niej jest stanowisko osłonięte, jednak w pełnym słońcu (rośliny posadzone w cieniu nie kwitną). Latem należy ją obficie podlewać, zraszać liście i zasilać co tydzień płynnymi nawozami mineralnymi.

Juka karolińska – zimowanie

Zimą rośliny posadzone w pojemnikach najlepiej przechować w widnych i chłodnych pomieszczeniach. Juki rosnące bezpośrednio w gruncie dobrze jest na zimowe miesiące zabezpieczyć przed mrozem na przykład gałęziami świerka.

Juka ogrodowa – przesadzanie

Rozmnażanie juki wykonuje się przez podział silnie rozrośniętych roślin – można to robić wczesną wiosną lub w drugiej połowie lata.

Juka w ogrodzie

W ogrodach sadzi się je pojedynczo, bardzo często na trawnikach lub grupami na dużych rabatach. Jukka ogrodowa może być też sadzona pojedynczo do dużych pojemników (głębokich).

 

>>Przeczytaj też: Wybór bylin na rabaty bylinowe

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (14)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.