Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Języczka strzelista ‘The Rocket’ = języczka wąskogłówkowa ‘The Rocket’

Ligularia stenocephala ‘The Rocket’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Języczka strzelista ‘The Rocket’ to wyjątkowo dekoracyjna i okazała bylina, która znakomicie nadaje się do cienistego ogrodu. ‘The Rocket’ to jedna z popularniejszych odmian języczki strzelistej. Odmiana ta ma duże, sercowate, ciemnozielone liście o ząbkowanych brzegach, które wyrastają na długich ogonkach i tworzą sporą, rozłożystą kępę. Mimo iż są bardzo dekoracyjne, roślina najefektowniej wygląda w porze kwitnienia.
Języczka strzelista ‘The Rocket’ kwitnie latem: w lipcu i sierpniu. Z wnętrza kępy wyrastają sztywne pędy o około 1,5 m wysokości, na szczycie których rozwijają się okazałe kwiatostany, złożone z dużej liczby niewielkich, intensywnie żółtych kwiatów.
Języczka strzelista ‘The Rocket’ preferuje miejsca ocienione, chociaż na stanowiskach półcienistych też będzie rosła zupełnie dobrze. Nie lubi natomiast pełnego słońca, gdyż wtedy jej liście szybko więdną (szczególnie w okresie niedoboru wody), a kwiaty krócej utrzymują się na pędach.
Języczka strzelista ‘The Rocket’ wymaga podłoża gliniasto-piaszczystego, żyznego i zasobnego w próchnicę oraz zawsze dostatecznie wilgotnego. Języczki strzeliste nie znoszą przesuszania, dlatego najlepiej czują się w pobliżu stawów lub oczek wodnych. Są to rośliny w pełni mrozoodporne, a więc nie wymagają zimowego okrycia.
Najlepszą metodą rozmnażania języczki strzelistej ‘The Rocket’ jest wiosenny podział dorosłych egzemplarzy. Wprawdzie roślina zawiązuje także nasiona, które można zebrać (nasiona wymagają stratyfikacji) i wysiać wiosną do inspektu, ale ta metoda nie gwarantuje zachowania charakterystycznych cech odmianowych.
Języczka strzelista ‘The Rocket’ to znakomita roślina do sadzenia na terenach podmokłych i w pobliżu zbiorników wodnych. Może rosnąć jako soliter lub tworzyć jednogatunkowe grupy. Doskonale komponuje się też z innymi bylinami ozdobnymi o podobnych wymaganiach uprawowych, takimi jak paprocie czy funkie. Niestety, często bywa atakowana przez ślimaki.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.