Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Funkia falista 'Albomarginata'

Funkia falista 'Albomarginata'

Przymiotno wąskolistne

Przymiotno wąskolistne

Rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały

Wierzbówka kiprzyca

Wierzbówka kiprzyca

Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Jarzmianka większa

Astrantia major
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa, biała, purpurowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarzmianka większa to roślina, którą można spotkać w prawie w całej Europie (z wykluczeniem północnej części) a także na Kaukazie. W Polsce rośnie dziko głównie na południu kraju w żyznych lasach liściastych i na wysokogórskich łąkach. Można ją z powodzeniem uprawiać w ogrodach przydomowych (dostępnych jest wiele odmian). Roślina należy do rodziny selerowatych (Apiaceae).

Jarzmianka większa - opis

Jarzmianka większa to bylina o wzniesionym, wyprostowanym pokroju, z czasem tworząca gęste kępy. Osiąga od  30 do 100 cm wysokości (w zależności od odmiany). Łodyga jarzmianki jest cienka i delikatna. Dłoniaste, zielone liście ułożone są skrętolegle na łodydze, mają długie ogonki.
Okres kwitnienia jarzmianki przypada od maja do lipca. Kwiaty są drobne, w kolorze białym, kremowym lub różowym (w różnych odcieniach). Są też odmiany o kwiatach purpurowoczerwonych. Kwiaty zebrane są w baldachy (a one w grona). Kwiatostany otoczone są okrywami (białymi lub różowymi), które tworzą piękny koronkowy wygląd. Późnym latem lub jesienią na roślinie pojawiają się owoce - rozłupki wystające na szypułkach.

Ciekawe odmiany jarzmianki większej:

  • ‘Magnum Blush’ – odmiana dorasta do około 60 cm, kwiaty duże, kremowe, kwitnie w maju, czerwcu i lipcu
  • ‘Roma’ – odmiana bardzo wysoka - osiąga około 100 cm, kwiaty jasnoróżowe, kwitnie od czerwca aż do sierpnia
  • 'Ruby Wedding' - odmiana o kwiatach purpurowych, dorasta do 60 cm wysokości, kwitnie od czerwca do sierpnia.

Jarzmianka większa - warunki uprawy i pielęgnacja

Jarzmianka większa jest łatwa w uprawie, w sprzyjających warunkach rozrasta się, tworząc okazałe kępy, łatwo się też rozsiewa. Lubi miejsca półcieniste, ale może też rosnąć w słońcu, pod warunkiem że ziemia będzie stale lekko wilgotna. Podłoże dla jarzmianki powinno być żyzne, przewiewne, wilgotne, z dużą zawartością próchnicy. Roślina nie lubi gleb piaszczystych i suchych. Jest w pełni mrozoodporna, tylko młode okazy lepiej okrywać na zimę. Jarzmianka jest odporna na choroby oraz szkodniki.

Roślinie sprzyja wzmacnianie nawozem mineralnym, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu. Jednak zbyt duże dawki azotu mogą powodować rozjaśnianie koloru kwiatów. Niestety, roślinę lubią zarastać chwasty, dlatego warto ściółkować rabaty z jarzmianką.
Po kwitnieniu jarzmiankę można przyciąć, istnieje wtedy szansa, ze zakwitnie w danym sezonie ponownie. Rozmnaża się przez wysiew nasion, albo w sposób wegetatywny przez podział karp, wiosną lub jesienią.

Jarzmianka większa - zastosowanie

Jarzmianka większa bardzo dobrze prezentuje się jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Najładniej wygląda posadzona w grupie (sześć-siedem sztuk na 1 m2) lub między innymi roślinami. Dzięki niej kompozycje nabierają lekkości. Szybko się rozsiewa. Można ją też sadzić na skalniakach, jeśli nie są na stanowisku bardzo nasłonecznionym.
Nadaje się na kwiat cięty - jest dość trwała, dlatego można wykorzystać ją w bukieciarstwie.

 

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko, Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.