Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Andrzej Szandomirski

Goździk siny

Dianthus gratianopolitanus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zadarniający
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pochodzi ze środkowej i zachodniej Europy. W Polsce występuje naturalnie w południowo-zachodnich rejonach kraju. Tworzy efektowne zwarte poduszki niebieskozielonych wąskich liści. W okresie kwitnienia ponad liśćmi unoszą się na smukłych łodyżkach kwiaty (najczęściej różowe, ale odmiany mogą kwitnąć biało, jasno- lub ciemnoróżowo). Ich wyróżniającą cechą jest silny, przyjemny zapach.

Goździk siny wymaga gleby bardzo przepuszczalnej, dobrze znosi suszę. Nadaje się na niskie rabaty, do ogrodu skalnego, na murki. Najlepiej wygląda posadzony w dużych grupach - na 1 m² sadzi się 12 sztuk. Odmiany różnią się barwą kwiatów, od białej do ciemnej - różowoczerwonej. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.