Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały

Floks kanadyjski

Floks kanadyjski

Miechunka rozdęta

Miechunka rozdęta

lilia wodna 'Attraction'

Grzybienie białe 'Attraction' = Lilia wodna 'Attraction'

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Goździk pierzasty = Goździk postrzępiony

Dianthus plumarius
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zadarniający
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: szara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Goździk pierzasty, inaczej goździk postrzępiony (ang. cottage pink, feathered pink, garden pink, grass pink) to zadarniająca bylina, należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), dziko rośnie jedynie w  środkowej i południowo-wschodniej w Europie (Jugosławia, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Polska). W naszym kraju, choć jest stosunkowo rzadka, rośnie głownie na niżu i u podnóży górskich. W Polsce roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.

>>Przeczytaj też: Goździki na ogrodowe rabaty i skalniaki – gatunki i odmiany goździków, wymagania i zastosowanie

Goździk pierzasty

Roślina wytwarza szare, wzniesione, proste, rozgałęzione łodygi. Tworzy kolanka, z których wyrastają naprzeciwlegle równowąskie, lancetowate, zaostrzone na końcach liście. Rozrasta się w siną, zwartą darń, o wysokości około 15-20 cm i szerokości około 30 cm, która w czasie łagodniejszych zim pozostaje zimozielona.
Pędy kwiatowe goździka pierzastego są wyższe, rozgałęzione, dorastają do około 30 cm. Kwiaty (około 3 cm średnicy), pojedyncze (u odmian ogrodowych również półpełne i pełne), białe lub w różnych odcieniach różu, o ząbkowanych płatkach, pojawiają się od maja do czerwca. Intensywnie pachnące, są silnymi wabikami dla motyli i innych owadów zapylających. Po kwitnieniu należy ściąć przekwitnięte kwiatostany.

Goździk pierzasty wymaga stanowisk słonecznych, dobrze zdrenowanej i przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina jest całkowicie odporna na mróz, strefa mrozoodporności – 4.

Goździki uprawa

Goździk pierzasty jest rośliną łatwą  w uprawie, doskonale nadaje się na obwódki, do ogrodów skalnych oraz na murki i dachy. Sprawdza się również jako roślina okrywowa (sadzić około 12 roślin na m2), szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Ze względu na łatwość w uprawie i niskie wymagania nadaje się również do nasadzeń w pojemnikach tarasowych i ulicznych. Z powodzeniem wykorzystywana jest również jako kwiat cięty.
Ten gatunek goździka ten rozmnażamy przez podział roślin lub przez sadzonki zielne. Dobrze rozmnaża się również przez wysiew nasion (jeśli uprawiamy w również inne gatunki goździka – w ten sposób możemy otrzymać dużo różnorodnych mieszańców międzygatunkowych).

Goździki ogrodowe - goździki wieloletnie

Oprócz formy typowej – w uprawie występują również jego mieszańce z innymi gatunkami. Liczne odmiany ogrodowe powstały w wyniku krzyżówek z goździkiem ogrodowym i goździkiem sinym (Dianthus gratianopolitanus).

Poznaj inne goździki:

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.