Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Najpopularniejsze wyszkiwania: hortensja , lawenda , begonia , magnolia
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Phyllostachys aureosulcata

Fylostachys złotobruzdowy

Rozwar wielkokwiatowy

Rozwar wielkokwiatowy

Pałka drobna

Pałka drobna

Rdestnica połyskująca

Rdestnica połyskująca

Byliny

lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Goździk pierzasty = Goździk postrzępiony

Dianthus plumarius
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zadarniający
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: szara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Opis:

Goździk pierzasty (goździk postrzępiony) (ang. cottage pink, feathered pink, garden pink, grass pink) to zadarniająca bylina, należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), dziko rośnie jedynie w  środkowej i południowo-wschodniej w Europie (Jugosławia, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Polska). W naszym kraju, choć jest stosunkowo rzadka, rośnie głownie na niżu i u podnóży górskich. W Polsce roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Roślina wytwarza szare, wzniesione, proste, rozgałęzione łodygi. Tworzy kolanka, z których wyrastają naprzeciwlegle równowąskie, lancetowate, zaostrzone na końcach liście. Rozrasta się w siną, zwartą darń, o wysokości około 15-20 cm i szerokości około 30cm, która w czasie łagodniejszych zim pozostaje zimozielona.

Pędy kwiatowe wyższe, rozgałęzione, dorastają do około 30 cm. Kwiaty (około 3 cm średnicy), pojedyncze (u odmian ogrodowych również półpełne i pełne), białe lub w różnych odcieniach różu, o ząbkowanych płatkach, pojawiają się od maja do czerwca. Intensywnie pachnące, są silnymi wabikami dla motyli i innych owadów zapylających. Po kwitnieniu należy ściąć przekwitnięte kwiatostany.

Roślina wymaga stanowisk słonecznych, dobrze zdrenowanej i przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Całkowicie odporna na mróz, strefa mrozoodporności – 4.

Goździk pierzasty jest rośliną łatwą  w uprawie, doskonale nadaje się na obwódki, do ogrodów skalnych oraz na murki i dachy. Sprawdza się również jako roślina okrywowa (sadzić około 12 roślin na m2), szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Ze względu na łatwość w uprawie i niskie wymagania nadaje się również do nasadzeń w pojemnikach tarasowych i ulicznych. Z powodzeniem wykorzystywana jest również jako kwiat cięty.

Oprócz formy typowej – w uprawie występują również jego mieszańce z innymi gatunkami. Liczne odmiany ogrodowe powstały w wyniku krzyżówek z goździkiem ogrodowym i goździkiem sinym (Dianthus gratianopolitanus).

Gatunek ten rozmnażamy przez podział roślin lub przez sadzonki zielne. Dobrze rozmnaża się również przez wysiew nasion (jeśli uprawiamy w również inne gatunki goździka – w ten sposób możemy otrzymać dużo różnorodnych mieszańców międzygatunkowych).

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.