Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Goździk montpeliański

Dianthus monspessulans
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Goździk montpeliański należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodnich Alpach. Bylina osiąga zwykle 20 cm wysokości. Ma gęsty, zwarty, kępiasty pokrój. Liście są wąskie i długie, szarozielone. Pokrywa je woskowy nalot.
Goździk montpeliański kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty mają charakterystyczny, pierzasty kształt i białą lub różową barwę. Wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Owocem jest torebka.

Goździk montpeliański preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe – wtedy kwitnie najobficiej. Zaleca się uprawiać go w podłożu przepuszczalnym, żyznym, umiarkowanie suchych. Na glebach podmokłych szybko jest porażany przez choroby grzybowe. Sadzonki najlepiej wysadzać w okresie późnowiosennym. Młode okazy zaleca się podlewać, szczególnie latem. Rośliny warto dokarmić przed i w czasie kwitnienia. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe lub fosforowo-potasowe (nawożenie azotem nie jest wskazane). Goździki po kwitnieniu warto przyciąć. Gatunek z reguły wytrzymuje polskie zimy (w chłodniejszych rejonach lub przy bezśnieżnych zimach rośliny zaleca się okryć).

Goździk montpeliański – chociaż wciąż mało znany w Polsce – może być wykorzystywany w sposób uniwersalny. Nadaje się do tworzenia rabat lub ich obrzeży. Można go sadzić wzdłuż ścieżek i w skalniakach. Dobrze komponuje się z kamieniem naturalnym i murkami. Pasuje do alpinarium. To oryginalna dekoracja każdego ogrodu.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.