Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Trzykrotka wirginijska

Trzykrotka wirginijska

Manna mielec 'Variegata'

Manna mielec 'Variegata'

Nachyłek okółkowy 'Lemon Punch'

Nachyłek okółkowy 'Lemon Punch'

Karmnik ościsty

Karmnik ościsty

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Goździk kropkowany

Dianthus deltoides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 10 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rośnie dziko w Europie i Azji, porasta przydrożne skarpy, suche łąki oraz pastwiska i skalne zbocza. W Polsce jest dość pospolity na niżu i w niższych partiach górskich. Zadomowił się też w ogrodach zakładanych na suchych glebach. Potrzebuje stanowiska słonecznego.

Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Tworzy ciemnozielone kobierce drobnych wąskich liści, które w okresie kwitnienia pokrywają się masą drobnych różowych lub karminowych kwiatów wzniesionych na cienkich łodyżkach. Jest rośliną ekspansywną, łatwo się rozrasta i rozsiewa, może więc zagłuszać inne gatunki. Nadaje się do zadarniania, do ogrodów skalnych, do kompozycji naturalistycznych, a także do zazieleniania dachów. Jest mrozoodporny. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.