Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Goździk alpejski

Dianthus alpinus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Goździk alpejski to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Tworzy niskie kępy osiągające 5-10 cm wysokości. Liście goździka alpejskiego są drobne, wąskie, lancetowate, o barwie szarozielonej. Kwiaty są różowe, ich średnica zwykle wynosi 3-4 cm. Goździk alpejski najczęściej kwitnie od czerwca do lipca.

Goździk alpejski najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale znosi również lekkie zacienienie (w cieniu jednakże słabo kwitnie). Optymalne dla niego są niezbyt żyzne, stosunkowo suche, żwirowe i wapienne podłoża. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna. Z reguły goździk alpejski nie wymaga regularnego podlewania oraz intensywnego dokarmiania. Polecanym nawozem w pielęgnacji tego gatunku goździka jest kompost. Jeśli goździk alpejski ma zapewnione dobre warunki, z reguły nie jest porażany chorobami, ani atakowany przez szkodniki.

Goździk alpejski to roślina w pełni mrozoodporna. Można rozmnażać ją przez podział (po kwitnieniu) lub zbiór i wysiew nasion. Dobrym sposobem jest również ukorzenianie niezdrewniałych pędów w okresie letnim.

Goździk alpejski warto sadzić przede wszystkim w ogrodach skalnych. Interesująco prezentuje się w szczelinach między kamieniami. Ze względu na niewielką wysokość nadaje się do ozdabiania brzegów rabat, szczególnie na bardziej jałowych glebach. Roślinę można uprawiać również w pojemnikach – wtedy należy zapewnić jej dobrą warstwę drenażową.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.