Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Szałwia omszona ‘Deep Blue Field’

Szałwia omszona ‘Deep Blue Field’ PBR

Farbownik lazurowy

Farbownik lazurowy

Fiołek wonny

Fiołek wonny

Kosaciec bródkowy

Kosaciec bródkowy

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Goryczka wiosenna

Gentiana verna
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Goryczka wiosenna to bylina należąca do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w wielu rejonach świata – od Europy po Afrykę Północną. Dziko rosnące okazy spotyka się także w polskich górach. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Goryczka wiosenna ma dość zwarty, kępiasty pokrój i osiąga do 15 cm wysokości. Liście są lancetowate, błyszczące. Pięciopłatkowe kwiaty mają niebieską barwę z białym środkiem. Goryczka wiosenna zakwita wcześnie – już w maju. Kwitnienie może trwać aż do jesieni. Później roślina wykształca owocostany – torebki zawierające czarne nasiona.

Goryczkę wiosenną zaleca się sadzić na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, ciepłych – wtedy najobficiej kwitnie. Radzi sobie także w cieniu, ale wtedy bardziej rozrastają się części zielone. Roślina lubi gleby średnio żyzne, przepuszczalne z dużą zawartością wapnia (wierzchnią warstwę warto wymieszać z kredą lub dolomitem). Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Jest gatunkiem mrozoodpornym. W czasie suszy wymaga podlewania. Można dokarmiać ją niewielkimi dawkami nawozów, np. dla roślin kwitnących. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Ważna w pielęgnacji jest także regularna walka z zachwaszczeniem.

Goryczkę wiosenną warto wykorzystywać do obsadzania obrzeży rabat, ścieżek i szczelin między kamieniami. W szczególności nadaje się do ozdabiania skalniaków. Pasuje do ogrodów różnego typu – od wiejskich po naturalistyczne.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.