Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Goryczka daurska

Gentiana dahurica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty, płożący
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Goryczka daurska to bylina należąca do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Pochodzi z Azji. W Polsce jest znana z uprawy. Osiąga zwykle 15-25 cm wysokości. Ma kępiasty, pokładający się pokrój. Liście są długie, lancetowate. Kwiaty są drobne, dzwonkowate lub lejkowate, zebrane w wierzchotkowate kwiatostany. Mają niebieską barwę z jaśniejszym środkiem. Goryczka daurska kwitnie latem i jesienią. Pierwsze kwiaty najczęściej pojawiają się w sierpniu.

Goryczka daurska jest łatwa w uprawie i ma nieduże wymagania. Lubi stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także w miejscach osłoniętych. Toleruje różne typy gleb o szerokim zakresie pH. Preferuje jednakże podłoża żyzne i przepuszczalne o lekko zasadowym odczynie. To gatunek mrozoodporny. Goryczkę daurską można sadzić jesienią lub wiosną. Przy siewie nasion potrzeba cierpliwości – kiełkują długo. Roślinę w czasie susz zaleca się podlewać (wytwarza płytki system korzeniowy). Warto ją także dokarmiać – nawozami organicznymi lub niewielkimi dawkami nawozów mineralnych. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby.

Goryczkę daurską można wykorzystać do tworzenia obrzeży, niskich rabat oraz do dekoracji skalniaków.  Nadaje się do uprawy w pojemnikach (trzeba je jednak osłaniać przed nadejściem zimy) i ozdoby alpinarium. To dobry gatunek na kwiat cięty. Nazwa Gentiana pochodzi od imienia Gentiusa – króla Ilirii, który rzekomo był odkrywcą rośliny.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.