Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Rozchodnik biały

Rozchodnik biały

Gęsiówka wczesna

Gęsiówka wczesna

Goryczka daurska

Goryczka daurska

Kokoryczka wielokwiatowa

Kokoryczka wielokwiatowa

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Goryczka bezłodygowa

Gentiana acaulis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: poduszkowaty
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kobaltowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Goryczka bezłodygowa pochodzi z południowej części Europy i Alp. W Polsce często można ją spotkać w ogrodach. Należy do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae).

Goryczka bezłodygowa - opis

Goryczka bezłodygowa jest niską byliną, która dorasta do około 10 cm wysokości. Ma poduszkowaty, kępiasty pokrój - obrasta powierzchnię ziemi nisko i z góry wygląda ja poduszka. Liście goryczki są ciemnozielone, jajowate, błyszczące i wydłużone. Roślina jest zimozielona.
Goryczka bezłodygowa kwitnie ona dwa razy: pierwszy raz na przełomie maja i czerwca, drugi - na przełomie września i października (wtedy kwitnienie jest słabsze). Podczas kwitnienia roślina obsypywana jest dużymi, dzwonkowatymi kwiatami w kolorze kobaltowoniebieskim, które umieszczone są na 1-2-centymetrowych łodygach.
Ciekawe odmiany goryczki bezłodygowej:

  • 'Krumrey' – o szmaragdowych kwiatach.
  • 'Rannoch' – o kwiatach ciemnoniebieskich w białe i zielone paski.

Goryczka bezłodygowa - warunki uprawy

Goryczka bezłodygowa jest łatwa w uprawie. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, niezbyt upalne, osłonięte od południowego słońca. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna (najlepiej z drenażem) oraz umiarkowanie wilgotna. Najlepsze jest podłoże gliniasto-piaszczyste z drobnymi kamieniami. Goryczka lubi lekko kwaśne pH gleby. Roślina jest odporna na niskie temperatury, ale wrażliwa na zalewanie.

Goryczka bezłodygowa - pielęgnacja

Goryczka bezłodygowa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresach długotrwałej suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu. W bezśnieżne zimy roślina może przemarzać - wtedy obowiązkowe jest okrycie jej na zimę agrowłókniną, igliwiem czy słomą.
Raz na jakiś czas sprzyja jej wzmacnianie nawozem z dodatkiem żelaza. Rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion na wiosnę oraz w sposób wegetatywny przez podział rośliny po zakończeniu kwitnienia. Polecane jest odnawianie uprawy co 3 lata.

Goryczka bezłodygowa - zastosowanie

Goryczka bezłodygowa to jedna z najpiękniejszych goryczek. Intensywny kolor jej kwiatów pozwala na stworzenie ciekawego akcentu w ogrodach skalnych czy na podwyższonych rabatach. Roślina dobrze prezentuje się posadzona wzdłuż budynków. Znakomicie nadaje się także na obwódki. Warto sadzić ją w grupach, wtedy tworzy zwarte plamy i szybko może zakryć nieatrakcyjne miejsca.

Poznaj inne goryczki:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.