Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lawenda wąskolistna  ‘Aromatico’

Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’

Odętka wirginijska 'Crystal Peak White'

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White'

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa

funkia lancetolistna

Funkia lancetolistna

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Głodek różyczkowaty

Draba rosularis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Głodek różyczkowaty należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W środowisku naturalnym występuje w położeniach górskich w Turcji. To niska bylina o zwartym pokroju osiągająca 5-10 cm wysokości. Ma drobne, mięsiste liście zebrane w rozety.
Głodek różyczkowaty kwitnie wiosną – od kwietnia do maja. Kwiaty wyrastają na pędach po kilka tworząc gęste grona. Mają żółtą barwę.

Głodek różyczkowaty preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, ciepłe, osłonięte od wiatru. Toleruje różne typy gleb – nawet te gorszej jakości. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne. Uprawiany na glebach podmokłych szybko może być porażany przez choroby grzybowe. Roślinę najlepiej rozmnażać (przez podział) w okresie wiosennym. Siew nasion jest kłopotliwy – nawet w dobrych warunkach kiełkowanie może trwać 30-90 dni. W pierwszym roku uprawy głodek w okresie bezdeszczowym powinno się podlewać. Starsze okazy są odporne na suszę. Z reguły nie wymaga nawożenia. Późną jesienią rośliny zaleca się okryć (szczególnie w chłodniejszych rejonach Polski). Gatunek toleruje temp. do -23 st. C, ale zaszkodzić mu mogą bezśnieżne zimy.

Głodek różyczkowaty to typowa roślina wykorzystywana do dekoracji ogrodów skalnych i aplinariów. Ze względu na niewielkie rozmiary dobrze wygląda sadzona na obrzeżach, przy ścieżkach, wśród kamieni i w szczelinach muru. Czasem uprawia się ją w celu "rozjaśnienia" zieleni w ogrodzie. Najlepiej prezentuje się w niewielkich grupach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.