Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie'

Arabis caucasica 'Pinkie'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zadarniający, kępiasty, zwarty
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie'jest odmianą długowiecznej byliny z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego i Kaukazu.

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' osiąga 10-15cm wysokości, a ich rozety liściowe złożone z łopatkowatych, szarawozielonych, filcowato owłosionych liści, tworzą miękkie, zimozielone poduchy ośrednicy 25-35cm śrdnicy. Kwiaty są intensywnie różowe, pojedyncze, czteropłatkowe io niemalże idealnie okrągłych płatkach korony i żółtym wnętrzu kwiatów, miododajne, pachnące, zebrane po kilka sztuk w kwiatostany o wysokości okolo 15cm, które wyrastają ponad rozety lisciowe wczesną wiosną, od kwietnia do maja. Odmiana 'Pinkie' zakwita nieco później niż gatunek i kwitnie dlużej, a po kwitnieniu przekwitnięte kwiatostany należy usuwać.

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' wymaga słonecznych stanowisk (w cieniu słabiej kwitnie) oraz niezbyt żyznych, lekko wilgotnych lub suchych, przepuszczalnych gleb wapiennych. Gęsiówka jest rosliną całkowicie mrozoodporną. Strefa mrozoodporności 4a.

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' doskonale nadaje się na obrzeża rabat, w szczeliny murków, jest jedną z podstawowych roślin do ogródków skalnych. Stosuje się ją również jako roślinę okrywową, wówczas należy sadzić około 7 roślin/m².

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział roślin lub sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pędy zewnętrzne lub wyrastające w środku rośliny. Umieszcza się je po kilka w doniczkach o średnicy 8cm. Korzenią się dość łatwo, ale podczas upałów letnich rosną źle i gniją. Dorosłe rośliny przycięte po kwitnieniu do jesieni silnie się rozrastają.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.