Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Orlik ogrodowy

Orlik ogrodowy

Ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek wiecznie zielony

Świerząbek orzęsiony

Świerząbek orzęsiony

jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry'

Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry'

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Gaura Lindheimera

Gaura lindheimeri
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 1,2 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gaura Lindheimera to wieloletnia roślina z rodziny wiesiołkowatych Oenotheracea, pochodząca z Ameryki Północnej. Dorasta do 120–150 cm wysokości (odmiany są niższe). Tworzy kępę cienkich, rozgałęzionych lub nie pędów, wyrastających z głęboko sięgającego korzenia palowego. Pędy są ulistnione w dolnej części i zakończone kwiatostanami. Liście gaury są wąskie, lancetowate, mają ząbkowany brzeg, a ich długość i barwa jest zależna od odmiany.
Gaura Lindheimera kwitnie od lipca do października. Kwiaty o średnicy kilku cm mają kolor od białego przez różowy do purpurowego (zależnie od odmiany) i są zebrane w groniaste kwiatostany osadzone na szczytach pędów. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się sukcesywnie od dołu do góry (jednorazowo otwartych jest zaledwie kilka kwiatów w kwiatostanie, każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień). Gaura to roślina wabiąca motyle.
Ze względu na głęboko sięgający korzeń palowy, gaura nie znosi przesadzania (trudno wykopać roślinę z całym korzeniem, a jego ucięcie powoduje, że roślina po przesadzeniu nie przyjmuje się).

Gaura Lindheimera najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Podłoże dla tej rośliny powinno być przepuszczalne i lekko wilgotne, przeciętnie żyzne. Wiosną warto zasilić roślinę kompostem. Aby zapobiegać wyleganiu pędów, można gaurę przyciąć (przed rozpoczęciem kwitnienia), skracając pędy o 1/3 długości.
Gaura dobrze znosi lekką susze, ale wtedy kwitnie mniej obficie. Warto okryć roślinę przed zimą.

Gaura Lindheimera znakomicie nadaje się na ogrodowe rabaty. Niższe odmiany można z powodzeniem uprawiać w wysokich pojemnikach (nie zapominając o zasilaniu nawozami dla roślin kwitnących i systematycznym podlewaniu). Doskonale prezentuje się w połączeniu z balkonowymi roślinami sezonowymi, np. pelargoniami.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.