Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Liliowiec żółty

Liliowiec żółty

Kosaciec bezlistny

Kosaciec bezlistny

Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

Zawciąg nadmorski

Zawciąg nadmorski

Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fylostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’

Phyllostachys aureosulcata ‘Spectabilis’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, drzewiasty
Wysokość: 4 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fylostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ należy do najpiękniejszych i równocześnie najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych. Jego łodygi mają piękny żółtozielony kolor. Bambus ten może dorastać do 4–7 m wysokości, jednak w polskim klimacie maksymalna wysokość wzrostu jest mało prawdopodobna.
Liście średniej wielkości są soczyście zielone i błyszczące, niektóre z nich mają delikatne kremowe paski. Wiosną i wczesnym latem pod wpływem słońca pędy wybarwiają się na czerwono. Młode źdźbła są cytrynowożółte i szorstkie, gdzieniegdzie mają zielone wyżłobienie w międzywęźlach, a starsze rośliny mają w wyżłobieniu zielone paski. Łodygi mogą osiągać maksymalnie 4 cm średnicy. W dolnej części dość często „zygzakują”. Zarówno młode jak i starsze łodygi wyglądają bardzo dekoracyjnie. Młode bambusy są gęsto ulistnione aż do ziemi. Pędy tego bambusa są jadalne.
Fylostachys złotobruzdowy jest bambusem drzewiastym i jak wszystkie bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość.
Fylostachys złotobruzdowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkową na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Chętnie jest wykorzystywany w orientalnych kompozycjach z innymi bambusami. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai.

Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Preferują one ziemię o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinna być stale umiarkowanie wilgotne. Woda nie powinna zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do zgnilizny korzeni. Bambus ten jest mrozoodporny do -24 st. C. Przez pierwsze lata w gruncie zaleca się okrywanie na zimę. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Bambusy w donicach nie są tak odporne jak te, rosnące w gruncie o powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy go całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.