Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kostrzewa sina 'Blaufuchs'

Kostrzewa sina 'Blaufuchs'

Czosnek sztyletowaty

Czosnek sztyletowaty

Fargesia lśniąca ‘Great Wall’

Fargesia lśniąca ‘Great Wall’

Żurawka ‘Silver Scrolls’

Żurawka ‘Silver Scrolls’

Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’

Phyllostachys aureosulcata ‘Aureocaulis’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, drzewiasty
Wysokość: 4 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ to odporny bambus o drzewiastym pokroju. Ma żółto-złote łodygi, które w pełnym słońcu mogą wybarwiać się na czerwono. Idealny do posadzenia w grupie z innymi bambusami. Znakomicie wygląda w zestawieniu z czarnym bambusem (Phyllostachys nigra). Wykształca początkowo szorstkie, później lśniące pędy o średnicy do 5 cm. Liście tego bambusa są intensywnie zielone, błyszczące, średniej wielkości. Niektóre z nich mają białe paseczki.
Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ rośnie prosto, a końce łodyg lekko zwisają. Jego pędy są jadalne. Może dorastać do 4–6 m wysokości, jednak w naszym klimacie pozostanie niższy. Znakomicie nadaje się zarówno do dużych donic na taras, jak również jako gęsty żywopłot czy ekran widokowy. Chętnie wykorzystuje się go w orientalnych kompozycjach z innymi trawami.
Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Preferują one ziemię o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Woda nie może zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do zgnilizny korzeni. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -26 st. C. Przez pierwsze lata w gruncie zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.
Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.