Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

ziarnopłon wiosenny

Ziarnopłon wiosenny

Goździk alpejski

Goździk alpejski

Akant miękki

Akant miękki

Rogownica kutnerowata

Rogownica kutnerowata

Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fylostachys złocisty

Phyllostachys aurea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fylostachys złocisty jest bambusem drzewiastym o nietypowo zbudowanych łodygach: u starszych roślin międzywęźla w dolnej części pędu ułożone są pod skosem i bardzo blisko siebie, przypominając nieco skorupę żółwia. Bambus ten pod pewnymi warunkami może być uprawiany w domu. Dorasta do 3–5 m, jednak w polskim klimacie osiągnięcie maksymalnej wysokości jest mało prawdopodobne. Znakomicie znosi przycinanie.
Fylostachys złocisty wykształca zielone pędy osiągające do 3 cm średnicy. Pędy w słońcu nabierają żółtozłotego odcienia. Roślina ma nieduże, jasnozielone liście, które tworzą gęste listowie. Choć bambus ten dość dobrze znosi suszę, to gdy uprawiany jest w mieszkaniu, należy zapewnić mu podwyższoną wilgotność powietrza. Doskonale nadaje na żywopłot czy ekran widokowy. Wykorzystuje się go często w orientalnych kompozycjach z innymi trawami. Można go także uprawiać w donicach.
Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze, o o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Bambusy najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu.

Fylostachys złocisty
jest jednym z niewielu bambusów, które mogą być uprawiane w pomieszczeniu – należy ustawić go w jasnym miejscu o wysokiej wilgotności powietrze, a zimą przenieść do pomieszczenia chłodnego i jasnego. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie może zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do ich zgnilizny. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -22 stopni Celsjusza. Przez pierwsze lata po posadzeniu w gruncie zaleca się jednak okrywanie go na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.
Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.