Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Hakuree'

Powojnik 'Hakuree'

Rzęsa trójrowkowa

Rzęsa trójrowkowa

Trójlist wczesny

Trójlist wczesny

Orlik Mrs Scott Elliott

Orliki Mrs Scott Elliott

Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fylostachys ciemnopochwowy

Phyllostachys atrovaginata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 4 m - 7 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fylostachych ciemnopochwowy jest bambusem drzewiastym o szczególnych cechach: jego pędy pokryte są swoistym woskiem, który pachnie jak drzewo sandałowe. Gatunek ten bardziej niż inne bambusy nadaje się do miejsc wilgotnych, ponieważ w jego korzeniach i kłączach są kanały powietrzne.
Fylostachys ciemnopochwowy osiąga do 4–7 m wysokości, jednak w polskim klimacie jest to mało prawdopodobne. Znakomicie znosi przycinanie. Wykształca zielone, później zielonoszare pędy (pokryte mącznym nalotem) do 5 cm średnicy, proste, o lekko zwisających końcach. Początkowo rosną gęsto, z czasem zwiększając odległości między nowymi pędami. Roślina ma nieduże, jasnozielone liście, które tworzą gęste listowie.
Fylostachys ciemnopochwowy to znakomita roślina na żywopłot bądź ekran widokowy. Wykorzystuje się go często w orientalnych kompozycjach z innymi trawami. Nadaje się także uprawy w dużych donicach.
Podłoże dla bambusów drzewiastych powinno być przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Bambusy najlepiej rosną w słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, także w pełnym słońcu. Fylostachys ciemnopochwowy dobrze znosi krótkotrwałe susze oraz – jako jeden z niewielu bambusów – wilgotniejsze podłoże podczas cieplejszych pór roku. Wszystkie bambusy drzewiaste wykształcają ekspansywne rozłogi, z tego względu przy ich wysadzaniu do gruntu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie może zalegać w korzeniach, gdyż prowadzi to do ich zgnilizny. Bambus ten jest mrozoodporny, wytrzymuje temperaturę do -25 stopni Celsjusza. Przez pierwsze lata po posadzeniu w gruncie zaleca się jednak okrywanie go na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbije z korzeni.

Bambusy nawozimy od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, po kwitnieniu obumierają.
Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.