Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Fargesia olbrzymia ‘Wolong’

Fargesia olbrzymia ‘Wolong’

Rogatek sztywny

Rogatek sztywny

Głodek różyczkowaty

Głodek różyczkowaty

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia 'Vanilla Cream'

Hosta hybrida 'Vanilla Cream'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielonożółta, zielona, żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia 'Vanilla Cream' to odmiana wyselekcjonowana przez P. Aden w 1986 roku, ze skrzyżowania host: Aden 456'x'Little Aurora'. Tworzy niewielkie, wzniesione kępy o wysokości 20 i szerokości około 25 cm, przy średnicy blaszek liściowych około 4-5 cm. Liście sercowate, dość grube, o cienkich, złotożółtych blaszkach (ich odcień zmienia się w trakcie sezonu od bladej zieleni do kremu), u starczych egzemplarzy silnie unerwione i lekko pomarszczone, o dość dość długich ogonkach liściowych.

Kwiaty lawendowe, pojawiają się na przełomie lipca  i sierpnia na wystających ponad kępę liści, czerwono nakrapianych, pędach kwiatostanowych o wysokości około 30 cm.
Funkia 'Vanilla Cream rozrasta się dość dobrze, najlepiej rośnie w półcieniu, ale dobrze znosi również większe nasłonecznienie.
Doskonale nadaje się do kompozycji roślinnych, szczególnie dekoracyjna w zestawieniu z roślinami o ciemnym ulistnieniu, znakomicie rozjaśnia rabaty. Dzięki dość płytkiemu systemowi korzeniowemu świetnie nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.
Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.