Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia 'Stiletto'

Hosta hybrida 'Stiletto'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia 'Stiletto' to odmiana uzyskana w 1987 roku, przez Paula Adena, ze skrzyżowania Hosty ‘Amy Aden’ i Hosta pulchella.
Tworzy gęste, lekko spłaszczone poduchy wąskich, lancetowatych liści. Osiąga wysokość 15cm i szerokość około 20 cm. Rozrasta się dość szybko i intensywnie. Blaszki liściowe o szerokości zaledwie 2cm i długości około 20 cm, intensywnie zielone, z wąskim, intensywnie pofalowanym marginesem, u młodych liści kremowo-śmietnkowym, u starszych – śnieżnobiałym.
Kwiaty dość duże, dzwonkowate, intensywnie fioletowe, z paskami na płatkach, pojawiają się od lipca do sierpnia na długich, 30-centymetrowych pędach.
Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, ale toleruje większe nasłonecznienie, choć w ostrych promieniach słonecznych może dojść do uszkodzeń białych brzegów liści.
Doskonale nadaje się na obrzeża klombów i rabat, na nieco zacienione murki czy ogrody skalne oraz do pojemników.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.
Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.