Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia lancetolistna

Hosta lancifolia = H. cathayana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 25 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia lancetolistna (jap. Akikaze Giboshi, Saji Giboshi, Koba Giboshi) to hosta w naturalnym środowisku występująca w Japonii, skąd została sprowadzona  do Europy w XVII wieku, jako jedna z pierwszych.
Tworzy wzniesione, regularne kępy o wysokości 25-30 cm i szerokości około 35-50 cm, dachówkowato zachodzących na siebie, błyszczących liści. Blaszki liściowe lancetowate, lekko pofalowane, o długości 10-15cm i szerokości 5-7cm, o żywo zielonej, jednolitej barwie, utrzymującej się niezmiennie przez cały sezon wegetacyjny. Tempo wzrostu szybkie. Kwiaty fioletowe, ukazują się na roślinie na przełomie czerwca i lipca, na długich 50 centymetrowych, jasnozielonych pędach.
Funkia lancetolistna najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, ale toleruje również miejsca bardziej nasłonecznione, ze względu na nieco większą niż u pozostałych host odporność na suszę.
Doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych, na rabaty bylinowe oraz pod korony drzew i krzewów, jako świetna roślina okrywowa, doskonała również do pojemników.

Rozmnaża się wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną, co jest bardzo łatwe, ze względu na wyjątkowo płytki system korzeniowy.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.