Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Funkia 'Frosted Jade'

Hosta 'Frosted Jade'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 70 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Funkia 'Frosted Jade' to stara odmiana uzyskana przez L. Maroushek w 1978 roku, jest to hybryda gatunku Hosta montana.
Tworzy olbrzymie, parasolowate, luźne kępy, o wysokości około 70cm i szerokości około 100cm, zachodzących na siebie dachówkowato liści, o unerwieniu charakterystycznym dla gatunku montana. Rośnie w średnim tempie. Blaszki liściowe są lancetowate, o długości 30cm i szerokości 20 cm, o długich ogonkach. Liście wewnątrz ciemnozielone, z lekkim połyskiem i białym, regularnym, cienkim marginesem oraz drobną ‘falbanką’ na brzegu.
Kwiaty lawendowe, na wysokich pędach kwiatostanowych, zakwitają w czerwcu. ‘Frosted Jade’ bardzo łatwo krzyżuje się z innymi hostami. Lubi chłód i przestrzeń. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje sporo miejsca.
Doskonała roślina do pojedynczych nasadzeń. Pięknie wygląda jako soliter oraz w zestawieniu z innymi większymi roślinami na dużych rabatach.

Rozmnaża się jedynie wegetatywnie przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną.
Na skalę masową podstawowym sposobem rozmnażania funkii jest jedna z metod rozmnażania in vitro - mikrosadzonkowanie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.