Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dębik ośmiopłatkowy

Dębik ośmiopłatkowy

Strzałka wodna

Strzałka wodna

Goździk kropkowany

Goździk kropkowany

Odętka wirginijska 'Crystal Peak White'

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White'

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Floks kanadyjski

Phlox divaricata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 25 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Floks kanadyjski, nazywany także płomykiem, należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae).  To bylina osiągająca 25-40 cm wysokości. Ma drobne, lancetowate, wąskie liście i pięciopłatkowe, gwiazdkowate kwiaty o fioletowej barwie, wyrastające po kilka na szczytach pędów. Floks kanadyjski kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty przyciągają motyle.

Floks kanadyjski ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Najobficiej kwitnie uprawiany na stanowisku słonecznym, ale radzi sobie także w lekkim cieniu. Optymalne są gleby umiarkowanie żyzne i przepuszczalne, jednak toleruje słabsze typy gleb. To gatunek mrozoodporny. Można sadzić go jesienią lub wiosną. Zwykle na 1m2 sadzi się 8-10 egzemplarzy. W czasie długotrwałych susz floks kanadyjski powinno się podlewać. Dobrze reaguje na nawozy organiczne i mineralne ze zwiększoną dawką potasu i fosforu. Podłoże wokół rośliny zaleca się ściółkować.
Floks kanadyjski jest dość odporny na choroby i szkodniki. Po przekwitnięciu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe. Problemem w uprawie mogą być ślimaki, nornice i krety.


Floks kanadyjski jest często wykorzystywany do dekoracji ogrodów skalnych. Ponadto bylina ta dobrze wygląda sadzona na rabatach lub przy kamiennych murkach.

Łacińska nazwa phlox pochodzi od greckiego 'phlogos' – co oznacza płomień, błyszczeć, świecić. To dobrze określa wygląd rośliny.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.