Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Leonotis

Leonotis

Tatarak zwyczajny pstrolistny

Tatarak zwyczajny pstrolistny

Mikołajek nadmorski

Mikołajek nadmorski

Rdestnica pływająca

Rdestnica pływająca

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Fiołek wonny

Viola odorata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fiołek wonny to popularna bylina z rodziny fiołkowatych Violaceae. Występuje w stanie dzikim w Europie, także w Polsce (na nizinach i w niższych położeniach górskich). Gatunek uprawiany i często dziczejący.

Fiołek wonny osiąga zaledwie 5–10 cm wysokości. Tworzy podziemne kłącza. Ma intensywnie pachnące, fioletowe lub białe kwiaty. Kwitnie w kwietniu i maju. Powtarza kwitnienie jesienią. Liście są zielone, omszone, od spodu błyszczące, nerkowate lub jajowate, u nasady sercowate.

Fiołek wonny stosuje się na rabatach, można tworzyć z niego obwódki, nadaje się do ogródków skalnych, a także jako kwiat cięty do miniaturowych bukiecików. Ze względu na to, że silnie się rozrasta i ma płożący pokrój, doskonale nadaje się jako roślina okrywowa.
Jest rośliną półzimozieloną – część liści pozostaje do wiosny.

Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Lubi stanowisko cieniste lub półcieniste. Podłoże, najlepiej gleba próchniczna, powinno być przeciętnie wilgotne.

Olejek eteryczny pozyskiwany z fiołka wonnego jest używany w kosmetyce, m.in. w perfumach (nuta serca).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.