Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Strzałka wodna

Strzałka wodna

Goździk alpejski

Goździk alpejski

Bodziszek czerwony

Bodziszek czerwony

Serduszka kapturkowate

Serduszka kapturkowate

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Fiołek rogaty

Viola cornuta
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: lekko płożący, wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różnobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fiołek rogaty to bylina (często uprawiana jako roślina dwuletnia) należąca do rodziny fiołkowatych (Violaceae). W środowisku naturalnym fiołek rogaty występuje w Pirenejach. W Polsce dziko rosnące okazy spotyka się bardzo rzadko. Fiołek rogaty osiąga do 25 cm wysokości. Tworzy kępy półleżących pędów porośniętych lancetowatymi lub jajowatymi liśćmi. Kwiaty są pięciopłatkowe z długą ostrogą, osadzone na długich szypułkach. Ich barwa jest zmienna. Poszczególne kwiaty są najczęściej 2-3 kolorowe. Kwitnie od maja do września.

Fiołek rogaty dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych (wtedy najobficiej kwitnie) jak i półcienistych (wtedy można go rzadziej podlewać). Lubi gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Znosi gorsze typy gleb – w tym piaszczyste. To gatunek wystarczająco mrozoodporny. Może wymagać osłony w bezśnieżne zimy. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Należy go sadzić jesienią lub wiosną (rozstawa wynosi 10x10 lub 15x15 cm). Warto stosować nawożenie (szczególnie nawozami o dużej dawce fosforu i potasu – wspomagającymi kwitnienie i krzewienie). Po kwitnieniu fiołek warto przyciąć – po koniec lata może zakwitnąć ponownie. To roślina ekspansywna – czasem trzeba likwidować liczne samosiejki. Mogą krzyżować się z innymi gatunkami fiołków.

Fiołek rogaty warto wykorzystywać do tworzenia niskich rabat i ich obrzeży. Dobrze wygląda uprawiany w większej grupie. To częsta dekoracja balkonów i tarasów. Nadaje się do nasadzeń w zieleni miejskiej.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.