Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fargesia szorstka

Fargesia scabrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fargesia szorstka należy do najbardziej atrakcyjnych kępowych bambusów ogrodowych. Gatunek ten pochodzi z Chin, gdzie jest popularną ozdobą przydomowych ogródków. Bambus ten jest pokarmem żyjących w Chinach niedźwiadków panda. Jej pędy są smaczne i słodkawe. Fargesia szorstka rośnie szybko, dlatego dekoracyjnie wygląda już wczesną wiosną. Wykształca zielone łodygi o niebieskawym odcieniu (są pokryte pudrowym nalotem), który później przechodzi w niebieskoszary, aż staje się zielony. Pędy są cienkie i proste, a ich końce lekko zwisają, osiągają maksymalnie 12 mm średnicy. Dodatkowo zdobią je pomarańczowe osłonki łodygowe, które pięknie kontrastują z ciemną zielenią łodyg. Liście tego bambusa są podłużne, średniej wielkości, od spodu mają niebieskawy odcień.
Fargesia szorstka dorasta do 3–4 m, jednak w polskich warunkach klimatycznych jest to mało prawdopodobne. Fargesie doskonale nadają się do wysadzenia w pobliżu oczek wodnych, w miejscach półcienistych o podwyższonej wilgotności powietrza. Na stanowiskach słonecznych o małej wilgotności powietrza liście mogą przebarwiać się na żółto. Doskonale sprawdza się w roli żywopłotu bądź ekranu widokowego.
Fargesia szorstka to bambus kepowy. Wykształca nieagresywne korzenie, dlatego przy jej wysadzaniu do ogrodu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Można ją uprawiać w donicy na tarasie. Znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi trawami, jest chętnie wykorzystywana do orientalnych aranżacji ogrodowych z innymi bambusami. Aby roślina prezentowała się jak najpiękniej, zaleca się coroczne wycinanie części łodyg.

Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie może zalegać w korzeniach. Fargesia parasolowata jest mrozoodporna, wytrzymuje do -24 stopni Celsjusza. Szczególnie przez pierwsze lata po posadzeniu do gruntu, wymaga okrywania na zimę. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, ale po kwitnieniu obumierają. Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.