Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kortaderia pampasowa 'Pumila'

Kortaderia pampasowa 'Pumila'

Czyściec wełnisty

Czyściec wełnisty

Funkia Siebolda

Funkia Siebolda

Tawułka chińska

Tawułka chińska

Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fargesia szorstka

Fargesia scabrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fargesia szorstka należy do najbardziej atrakcyjnych kępowych bambusów ogrodowych. Gatunek ten pochodzi z Chin, gdzie jest popularną ozdobą przydomowych ogródków. Bambus ten jest pokarmem żyjących w Chinach niedźwiadków panda. Jej pędy są smaczne i słodkawe. Fargesia szorstka rośnie szybko, dlatego dekoracyjnie wygląda już wczesną wiosną. Wykształca zielone łodygi o niebieskawym odcieniu (są pokryte pudrowym nalotem), który później przechodzi w niebieskoszary, aż staje się zielony. Pędy są cienkie i proste, a ich końce lekko zwisają, osiągają maksymalnie 12 mm średnicy. Dodatkowo zdobią je pomarańczowe osłonki łodygowe, które pięknie kontrastują z ciemną zielenią łodyg. Liście tego bambusa są podłużne, średniej wielkości, od spodu mają niebieskawy odcień.
Fargesia szorstka dorasta do 3–4 m, jednak w polskich warunkach klimatycznych jest to mało prawdopodobne. Fargesie doskonale nadają się do wysadzenia w pobliżu oczek wodnych, w miejscach półcienistych o podwyższonej wilgotności powietrza. Na stanowiskach słonecznych o małej wilgotności powietrza liście mogą przebarwiać się na żółto. Doskonale sprawdza się w roli żywopłotu bądź ekranu widokowego.
Fargesia szorstka to bambus kepowy. Wykształca nieagresywne korzenie, dlatego przy jej wysadzaniu do ogrodu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Można ją uprawiać w donicy na tarasie. Znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi trawami, jest chętnie wykorzystywana do orientalnych aranżacji ogrodowych z innymi bambusami. Aby roślina prezentowała się jak najpiękniej, zaleca się coroczne wycinanie części łodyg.

Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie może zalegać w korzeniach. Fargesia parasolowata jest mrozoodporna, wytrzymuje do -24 stopni Celsjusza. Szczególnie przez pierwsze lata po posadzeniu do gruntu, wymaga okrywania na zimę. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, ale po kwitnieniu obumierają. Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.