Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fargesia rdzawa

Fargesia rufa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fargesia rdzawa jest nieekspansywnym i bardzo dekoracyjnym bambusem ogrodowym. Rozrasta się szeroko na boki. Jej szczególną ozdobą są liczne, nieduże, lancetowate liście o soczyście zielonym kolorze, których brzegi są lekko uniesione ku górze. Dzięki gęstemu ulistnieniu rośliny po kilku latach tworzą wspaniały ekran widokowy.
Fargesia rdzawa dorasta do 3–4 m wysokości. Może być przycinana na dowolną wysokość. Preferuje stanowiska półcieniste o dużej wilgotności powietrza, ale prezentuje się równie atrakcyjnie w miejscach słonecznych, ponieważ jej liście nie zwijają się nawet wtedy, gdy są wystawione na pełne słońce. Doskonale sprawdza się w roli formowanego i nieformowanego żywopłotu bądź ekranu widokowego.
Fargesia rdzawa należy do bambusów kępowych. Wykształca nieagresywne korzenie, dlatego przy jej wysadzaniu do ogrodu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Można ją uprawiać w donicy na tarasie. Znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi trawami, jest chętnie wykorzystywana do orientalnych aranżacji ogrodowych z innymi bambusami, także w ogrodach japońskich.

Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Nie wymagają bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, woda nie powinna zalegać w korzeniach. Fargesia rdzawa jest mrozoodporna, wytrzymuje temperaturę do -26 stopni Celsjusza. Podczas pierwszych zim po posadzeniu do gruntu zalecana jest ochrona zimowa. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, ale po kwitnieniu obumierają. Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.