Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Funkia 'Halcyon'

Funkia 'Halcyon'

żurawka 'Pear Crisp'

Żurawka 'Pear Crisp'

Orlik Mrs Scott Elliott

Orliki Mrs Scott Elliott

Odętka wirginijska 'Crystal Peak White'

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White'

Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fargesia rdzawa

Fargesia rufa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fargesia rdzawa jest nieekspansywnym i bardzo dekoracyjnym bambusem ogrodowym. Rozrasta się szeroko na boki. Jej szczególną ozdobą są liczne, nieduże, lancetowate liście o soczyście zielonym kolorze, których brzegi są lekko uniesione ku górze. Dzięki gęstemu ulistnieniu rośliny po kilku latach tworzą wspaniały ekran widokowy.
Fargesia rdzawa dorasta do 3–4 m wysokości. Może być przycinana na dowolną wysokość. Preferuje stanowiska półcieniste o dużej wilgotności powietrza, ale prezentuje się równie atrakcyjnie w miejscach słonecznych, ponieważ jej liście nie zwijają się nawet wtedy, gdy są wystawione na pełne słońce. Doskonale sprawdza się w roli formowanego i nieformowanego żywopłotu bądź ekranu widokowego.
Fargesia rdzawa należy do bambusów kępowych. Wykształca nieagresywne korzenie, dlatego przy jej wysadzaniu do ogrodu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Można ją uprawiać w donicy na tarasie. Znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi trawami, jest chętnie wykorzystywana do orientalnych aranżacji ogrodowych z innymi bambusami, także w ogrodach japońskich.

Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i zacienionych. Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą rosnąć w słońcu. Nie wymagają bariery korzeniowej. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, woda nie powinna zalegać w korzeniach. Fargesia rdzawa jest mrozoodporna, wytrzymuje temperaturę do -26 stopni Celsjusza. Podczas pierwszych zim po posadzeniu do gruntu zalecana jest ochrona zimowa. Nawet, jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać, ale po kwitnieniu obumierają. Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.