Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Chaber białawy

Chaber białawy

żurawka ‘Ginger Peach'

Żurawka ‘Ginger Peach'

Skalnica Hosta

Skalnica Hosta

Kosaciec syberyjski

Kosaciec syberyjski

Byliny
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Fargesia parasolowata ‘Simba’

Fargesia murielae ‘Simba’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fargesia parasolowata ‘Simba’ jest bambusem ogrodowym średniej wielkości. Wykształca nieduże, delikatne, lancetowate liście o pięknym zielonym kolorze. Pędy zielone, proste, o końcach często przewieszających się aż do ziemi. Pędy starsze mają barwę żółtą. Fargesia ta może dorastać do 2–2,5 m wysokości. Rośnie krzaczasto, bujnie, gęsto, a przy tym stosunkowo szybko. Wspaniale prezentuje się posadzona przy jeziorku czy oczku wodnym. Nadaje się na żywopłot i jako osłaniająca „zielona ściana”. Roślina preferuje miejsca półcieniste o wysokiej wilgotności powietrza – w takich warunkach liście mają najładniejszy odcień.

Fargesie należą do bambusów kępowych o nieagresywnych korzeniach, dlatego przy ich wysadzaniu nie jest potrzebna bariera korzeniowa. Fargesia parasolowata ‘Simba’ jest także łatwą w uprawie rośliną doniczkową na balkony i tarasy, chętnie wykorzystywaną w ogrodach japońskich w kompozycjach z innymi bambusami. Jak wszystkie bambusy bardzo dobrze znosi przycinanie. Przez pierwsze zimy w gruncie powinna być dobrze osłonięta (na przykład słomą, agrowłókniną). Młode pędy należy chronić przed wiosennymi przymrozkami. Jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.
Fargesie preferują ziemię przepuszczalną i żyzną, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Podłoże powinna być stale umiarkowanie wilgotne, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach.

Fargesia parasolowata (zwana też fargesią Muriel) wytrzymuje mrozy do -26 stopni Celsjusza. Tak jak wszystkie młode bambusy, warto ją przez pierwsze lata po posadzeniu obsypać korą i okryć agrowłókniną. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.