Fargesia olbrzymia ‘Pingwu’ - Fargesia robusta ‘Pingwu’

2020-07-16 15:53

Fargesia olbrzymia ‘Pingwu’ to bujny bambus kępowy o dekoracyjnych, błyszczących liściach. Odmiana ‘Pingwu’ ma liście większe liście niż odmiana ‘Campbell’ i mniejsze niż odmiana ‘Wolong’.

Fargesia olbrzymia ‘Pingwu’
Autor: www.oaza-palmy.pl Fargesia olbrzymia ‘Pingwu’

Fargesie olbrzymie mają wyjątkowo ozdobne pędy, które niczym łuskami pokryte są osłonkami w kremowym kolorze. Tworzą one wraz z ciemnozielonymi łodygami przyciągający wzrok kontrast. Łodygi te wyrastają z ziemi pod lekkim skosem, a ich końce lekko zwisają; maksymalnie osiągają 2 cm średnicy. Na początku bambus ten rośnie bardzo gęsto, w późniejszym czasie nieco rzadziej.

Fargesia olbrzymia ‘Pingwu’ po kilku latach uprawy w optymalnych warunkach może dorastać do 2–3 m wysokości. Jest także łatwą w uprawie rośliną doniczkową na balkony i tarasy, chętnie wykorzystywaną w ogrodach japońskich w kompozycjach z innymi bambusami. Jak wszystkie fargesie doskonale znosi przycinanie. Bambus ten wymaga miejsca półcienistego, chłodniejszego i dość wilgotnego. Na stanowiskach o większej wilgotności powietrza może być sadzony w słońcu. Ziemia dla tego bambusa powinna być przepuszczalna i zawsze umiarkowanie wilgotna. Warto pamiętać, ze bambusy nie znoszą stojącej w korzeniach wody.Jest to doskonała trawa do posadzenia przy jeziorku bądź oczku wodnym; nadaje się na żywopłoty i jako osłaniająca „zielona ściana”.

Fargesie są mrozoodporne (wytrzymują mróz do –20 st. Celsjusza), ale przez pierwsze zimy należy je dobrze zabezpieczać (np. osłaniać słomą, agrowłókniną). Jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Młode pędy należy chronić przed wiosennymi przymrozkami. Fargesie należą do bambusów kępowych o nieagresywnych korzeniach, dlatego przy ich wysadzaniu nie jest potrzebna bariera korzeniowa.

Bambusy nawozimy umiarkowanie od kwietnia do września. Rośliny w donicach nie są tak odporne jak rosnące w gruncie i powinny być przechowywane w chłodnym i możliwie jasnym pomieszczeniu – wtedy ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy całkowicie. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.Zastosowanie: żywopłoty, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, ogrody japońskie, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe.

www.oaza-palmy.pl

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł ciemnozielona