Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Ostróżka ogrodowa

Ostróżka ogrodowa

Osoka aloesowata

Osoka aloesowata

Macierzanka wczesna

Macierzanka wczesna

funkia 'Patriot'

Funkia 'Patriot'

Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Farbownik lazurowy

Anchusa azurea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ta bylina pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego i od dawna uprawia się ją w naszych ogrodach. Jest wprawdzie krótkowieczna, ale za to często sama się rozsiewa. Uwagę przyciągają przede wszystkim jej piękne, duże, ciemnoniebieskie, zebrane w kwiatostany kwiaty przypominające nieco niezapominajki. Nie mniej dekoracyjne są duże (do 40 cm) liście. Liczne odmiany różnią się wysokością roślin i intensywnością zabarwienia kwiatów. 'Loddon Royalist' ma duże, żywo niebieskie kwiaty, a 'Little John' dorasta zaledwie do 70 cm wysokości.

Farbownik nadaje się na rabaty i na obrzeża naturalistycznych grup roślin. Dobrze rośnie na prawie każdej glebie, choć najbardziej lubi wapienne, gliniaste. Jest wytrzymały na suszę. Można go rozmnażać z nasion, przez podział roślin lub - najlepiej - przygotowując sadzonki korzeniowe. (mn-k)

Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Tagi: bylina, rabaty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.