Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bergenia grubolistna

Bergenia grubolistna

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi

Turzyca Morrowa

Turzyca Morrowa

Kokorycz żółta

Kokorycz żółta

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Eriofil darniowy

Eriophyllum lanatum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Eriofil darniowy należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych - bywa tam nazywany „słońcem Oregonu”.
Eriofil darniowy to bylina, zwykle nie przekracza 30 cm wysokości (większe rozmiary może osiągać w cieniu – nie wpływa to jednak korzystnie na jej wygląd). Liście mogą być równowąskie lub krótkie-łopatkowate (zależnie od formy). Kwiaty są zebrane w ozdobne, żółte koszyczki. Roślina kwitnie od czerwca do lipca.

Eriofil - uprawa

Eriofil darniowy zaleca się uprawiać na stanowisku słonecznym – wtedy kwitnie długo i obficie a jego liście mają srebrzysty połysk. Toleruje różne typy podłoży (o szerokim zakresie pH – od lekko kwaśnego po zasadowy). Lubi gleby przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie suche. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. Najczęściej rozmnaża się go przez wysiew nasion – jesienią. Nasiona powinny przejść stratyfikację (ochłodzenie) przed siewem. Młode okazy wymagają podlewania i odchwaszczania. Nawożenie raczej nie jest konieczne a na żyznych glebach  nawet niewskazane.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycięcie byliny po kwitnieniu. Zabieg pozwala zachować atrakcyjny, zwarty pokrój. Eriofil darniowy jest dość odporny na choroby i szkodniki.

>>Przeczytaj też: Rośliny na obwódki. Jakie kwiaty na obwódki posadzić wzdłuż ścieżek

Eriofil - zastosowanie w ogrodzie

Eriofil darniowy warto komponować z innymi roślinami kwitnącymi w ogrodach skalnych. Dobrze prezentuje się także w kamienistych rabatach i na ich obrzeżach. Może rosnąć na stokach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. ZDJĘCIA

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.