Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dzwonek skupiony

Dzwonek skupiony

Konwalia majowa

Konwalia majowa

Fargesia parasolowata ‘Jumbo’

Fargesia parasolowata ‘Jumbo’

Ukwap dwupienny

Ukwap dwupienny

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek szerokolistny

Campanula latifolia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 80 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek szerokolistny rośnie dziko w Europie i Azji, a także w Polsce - tylko na kilku stanowiskach w Bieszczadach w lasach liściastych (jest u nas objęty ochroną ścisłą i umieszczony na czerwonej liście roślin zagrożonych wyginięciem). W ogrodach doskonale rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, w słońcu i półcieniu. Tworzy wysokie, nierozgałęzione ulistnione łodygi, wzdłuż których - w górnej ich części – rozwijają się fioletowe dzwonkowate kwiaty.

Ponieważ dzwonek szerokolistny łatwo się rozsiewa, doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Dobrze czuje się pod koronami drzew, wśród krzewów i w wielogatunkowych kępach bylin. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.