Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

funkia 'Aspen Gold'

Funkia 'Aspen Gold'

Lepnica bezłodygowa

Lepnica bezłodygowa

funkia 'Dust Devil'

Funkia 'Dust Devil'

gęsiówka kaukaska 'Plena'

Gęsiówka kaukaska 'Plena'

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek Poszarskiego

Campanula poscharskyana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek Poszarskiego (ang. Poscharsky's Bellflower , serbian bellflower) to płożąca bylina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), w stanie naturalnym występuje w rejonie wybrzeża Adriatyku (Serbia, Chorwacja).

Dzwonek Poszarskiego to niewysoka roślina, która tworzy długie (dochodzące nawet do 70 cm), pokładające się pędy. W odróżnieniu od większości dzwonków, nie wytwarza podziemnych kłączy. Mimo to potrafi silnie się rozrastać i zadarniać duże powierzchnie.
Dzwonek Poszarskiego dorasta do około 20 cm wysokości. Liście dolne są większe, sercowate, o długich ogonkach liściowych. Liście pędowe drobniejsze.
Kwiaty w formie gwiazdkowatych dzwonków rozmieszczone są obficie na końcach pędów w formie gęstych gron. Mogą mieć różne odcienie fioletu: od jasnego, niemalże niebieskiego, po lawendowy. Pojawiają się w czerwcu i bardzo długo utrzymują się na roślinie (nawet do późnej jesieni).

Dzwonek Poszarskiego najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na żyznych, dostatecznie wilgotnych, ale przepuszczalnych glebach o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jest bardzo odporny na mróz (strefa mrozoodporności: 3-4).
Dzwonek Poszarskiego można rozmnażać przez podział roślin wiosną lub jesienią oraz przez wysiew nasion wiosną, bezpośrednio do gruntu.

Dzwonek Poszarskiego to doskonała roślina do alpinariów i ogrodów skalnych, doskonale obrasta murki i (z racji swojej ekspansywności) może służyć również jako roślina okrywowa. W celu uzyskania w miarę szybkiego efektu zadarniającego sadzimy około 9 roślin na m2.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.