Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Fargesia rdzawa

Fargesia rdzawa

żurawka ‘Alesia’

Żurawka ‘Alesia’

gęsiówka kaukaska 'Plena'

Gęsiówka kaukaska

Pałka drobna

Pałka drobna

Byliny
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ = Dzwonek ‘Blue Wonder’

Campanula x haylodgenensis ‘Blue Wonder’ = Campanula ‘Blue Wonder’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: obficie
Pokrój: zwarty, gęsty, zadarniający, kępiasty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ to mieszańcowa odmiana byliny z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), powstała ze skrzyżowania dzwonka drobnego (Campanula cochleariifolia) z dzwonkiem karpackim (Campanula carpatica). Campanula 'Blue Wonder' to odmiana, która należy do grupy dzwonków znanych pod nazwą handlową jako Great Wonder Series.

Dzwonek 'Blue Wonder' – opis

Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ tworzy niewielkie, gęste, zwarte kępy drobnych, sercowatych, zielonych, pojedynczych liści odziomkowych o ząbkowanych brzegach, średnicy około 2 cm. Kępy dorastają do 10 cm wysokości i 25 cm szerokości. Roślina ta, uprawiana jako bylina w ogrodzie, na przełomie czerwca i lipca wytwarza wzniesione ponad kępę liści liczne, cienkie, rozgałęzione pędy kwiatostanowe, na szczytach których rozkwitają półpełne, różyczkowate kwiaty o niebieskawym odcieniu i średnicy do 2,5 cm. Pędy kwiatostanowe są z rzadka ulistnione – liście są wydłużone, o krótkich ogonkach. Pędy kwiatostanowe pokładają się lekko pod ciężarem kwiatów, dlatego kwitnąca roślina nie przekracza 15 cm wysokości. Jesienią liście pozostają zielone, a na zimę cała część nadziemna rośliny zamiera. W ogrodach kwitnie do sierpnia, po kwitnieniu warto pędy kwiatostanowe przyciąć u nasady (regularne usuwanie przekwitających kwiatów wydłuża okres kwitnienia).

Blue Wonder roślina doniczkowa

Dzwonek ‘Blue Wonder’ najczęściej sprzedawany jest jako kwitnąca roślina doniczkowa i może być w takiej formie uprawiana w mieszkaniach, ale wtedy należy się liczyć z zasychaniem pąków i dość szybkim zamieraniem rośliny. Jest to spowodowane niską wilgotnością powietrza w mieszkaniach. Aby przedłużyć kwitnienie rośliny należy ją nawet codziennie zamgławiać wodą za pomocą opryskiwacza ustawionego na najmniejsze z możliwych kropel wody. Dodatkowo w okresie zawiązywania pąków kwiatowych można zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Najlepiej roślinę po kwitnieniu i przycięciu pędów kwiatostanowych wystawić na balkon, taras lub przesadzić do ogrodu (pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz, zarówno w dzień jak i w nocy, będzie powyżej 15 st. C). Roślina nie znosi nabłyszczania.
‘Blue Wonder’ uprawiany jako roślina doniczkowa wymaga jasnego stanowiska, ale nie lubi bezpośrednich promieni słonecznych. Najlepiej rośnie w świetle rozproszonym na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Można go też ustawić w głębi pomieszczenia z oknem wychodzącym na południe. Doskonale czuje się w kuchni lub w łazience, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Wymaga częstego podlewania niewielkimi dawkami wody. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale roślina nie znosi zalewania, ponieważ natychmiast zaczynają zagniwać korzenie – dlatego po każdym podlaniu należy wylać nadmiar wody z podstawki. Aby zapewnić optymalną wilgotność powietrza roślinę można ustawić na podstawce wypełnionej drobnymi kamykami i wodą tak, aby dno i otwory odpływowe doniczki nie dotykały lustra wody.

Campanula w ogrodzie

Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ uprawiany w ogrodzie jako bylina najlepiej rośnie i kwitnie w zacisznym, osłoniętym od silnych wiatrów, jasnym miejscu, o wystawie południowo-wschodniej, wschodniej lub zachodniej, gdzie słońce dociera przez niewielką część dnia. W ostrym słońcu na wystawie południowej roślina może cierpieć z powodu oparzeń słonecznych i suszy, spowodowanej szybkim wysychaniem powierzchni podłoża (dzwonek ma płytki system korzeniowy).
Dzwonek wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby – może to być uniwersalne podłoże ogrodnicze dla roślin z niewielką domieszką piasku lub drobniutkiego żwiru, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W uprawie doniczkowej, na dnie pojemnika konieczny jest drenaż. Rośliny w ogrodzie (szczególnie te rosnące w silniej nasłonecznionych miejscach) najlepiej wyściółkować warstwą żwiru lub drobnych kamyków, co będzie zapobiegać nadmiernemu parowaniu wody i wysuszaniu podłoża wokół korzeni. Przed zimą rośliny należy zabezpieczyć, okrywając je np. stroiszem. Szczególnie ważne jest to w pierwszym roku po posadzeniu i w chłodniejszych rejonach kraju, gdzie możliwe są szczególnie mroźne i/lub bezśnieżne zimy. W najcieplejszych rejonach naszego kraju i w krajach o łagodniejszym klimacie (np. w Wielkiej Brytanii) rośliny te doskonale radzą sobie w ogrodach i dobrze zimują bez okrycia.
Dzwonek haylodgenensis ‘Blue Wonder’ można uprawiać także w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Pięknie prezentuje się też na skalniakach. Rozmnaża się go wegetatywnie, przez podział rozrośniętych kęp roślin.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.