Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Aster gawędka

Aster gawędka

Wywłócznik kłosowy

Wywłócznik kłosowy

Kokorycz lakolistna

Kokorycz lakolistna

Funkia 'Frosted Jade'

Funkia 'Frosted Jade'

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek drobny

Campanula cochleariifolia = Campanula pusilla
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek drobny (ang. fairies thimbles, fairy thimble bellflower) to bylina górska z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Popularny w wielu górach Europy, w Polsce dość powszechny w Tatrach i na Babiej Górze, zasiedla skały, piargi, żwirki, głównie na podłożu wapiennym, od regla dolnego po piętro halne.

Dzwonek drobny tworzy zwartą darń lub kępki o wysokości około 5 cm dość drobnych, różyczkowato ułożonych, intensywnie zielonych liści o okrągło-sercowatym kształcie. Drobne (około 1x3 cm) fioletowe, dzwonkowate kwiaty są czasem zebrane w kilkukwiatowe, jednostronne grono lub wiechę, na szczycie łodygi, dłuższej od rozety liściowej (wys. koło 25 cm). Roślina rozrasta się za pomocą podziemnych, rozgałęzionych kłączy.

Kwitnienie dzwonka drobnego rozpoczyna w czerwcu. Regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów powoduje wydłużenie kwitnienia nawet do późnej jesieni. Najintensywniej kwitną młode rośliny oraz pędy na zewnętrznych stronach kęp. Starsze pędy i rośliny często nie wytwarzają kwiatów.

Dzwonek drobny najlepiej rośnie na słonecznych lub półcienistych stanowiskach, na wilgotnej, ale przepuszczalnej, lekkiej, żwirowo-kamienistej, wapiennej glebie.
Roślina ta dobrze znosi mróz, strefa mrozoodporności – 6.

Doskonała roślina do ogrodów skalnych i na murki oraz na obwódki rabat. Świetna roślina do obsadzania szczelin skalnych i małych przestrzeni pomiędzy kamieniami.
Aby otrzymać mocny efekt kolorystyczny należy sadzić większe, rozrośnięte kępy pojedynczo lub 2-3 mniejsze egzemplarze razem. Chcąc uzyskać efekt zadarnienia, należy sadzić około 9 roślin na 1 m2.

Rozmnażanie dzwonka drobnego polega na podziale starszych kęp roślin wczesną wiosna lub po przekwitnięciu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.