Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pragnia syberyjska

Pragnia syberyjska

Pierwiosnek bezłodygowy

Pierwiosnek bezłodygowy

Jaskier ostry 'Multiplex'

Jaskier ostry

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa = kortaderia pampasowa

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek adriatycki

Campanula fenestrellata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek adriatycki (ang. adriatic bellflower) to bylina górska z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), na naturalnych stanowiskach występująca na wybrzeżu Adriatyku, głównie w Dalmacji (Chorwacja), Macedonii, Czarnogórze, Albanii i Serbii.

Dzwonek adriatycki tworzy zwarte kępy długoogonkowych, sercowatych, ząbkowanych liści o wysokości około 15 cm i szerokości około 35 cm.  Drobne, fioletowe, gwiazdkowate kwiaty zebrane są po kilka na nieco wystających ponad kępę liści pędach kwiatostanowych. Są sporą atrakcją dla pszczół i motyli, które chętnie je odwiedzają.

Dzwonek adriatycki kwitnienie rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca i trwa  nieraz do października. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów pobudza roślinę do wydłużenia okresu kwitnienia. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych, ale wilgotnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Roślina ta dobrze znosi mróz, strefa mrozoodporności – 6.

Dzwonek adriatycki to doskonała roślina do ogrodów skalnych i na murki oraz na obwódki rabat. Świetna roślina do obsadzania szczelin skalnych i małych przestrzeni pomiędzy kamieniami. Polecana również do uprawy w pojemnikach. Aby otrzymać mocny efekt kolorystyczny należy sadzić duże i rozrośnięte kępy pojedynczo lub 2-3 mniejsze egzemplarze razem.

Najlepszą metodą rozmnażania dzwonka adriatyckiego jest podział roślin, który przeprowadzamy wiosną lub po kwitnieniu. Można również uzyskać młode egzemplarze poprzez jesienny wysiew nasion wprost do gruntu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.