Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kostrzewa sina 'Blaufuchs'

Kostrzewa sina 'Blaufuchs'

Bodziszek himalajski

Bodziszek himalajski

Manna mielec 'Variegata'

Manna mielec 'Variegata'

Żółwik (Chelone obliqua)

Żółwik ukośny

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dzwonczyn macierzankowy

Edraianthus serpyllifolius
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący, rozesłany
Wysokość: 3 cm - 5 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonczyn macierzankowy to roślina wieloletnia należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). W środowisku naturalnym spotyka się go obszarze Półwyspu Bałkańskiego. To drobna, nisko ścieląca się bylina osiągająca do 5 cm wysokości. Tworzy gęste, kolorowe dywany. Liście są drobne, równowąskie.
Dzwonczyn macierzankowy kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego kwiaty są pięciopłatkowe, dzwonkowate, mają fioletową barwę.

Dzwonczyn macierzankowy powinno się sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych – wtedy wytwarza najwięcej kwiatów. Preferuje podłoża niezbyt żyzne, dobrze przepuszczalne. Może rosnąć nawet na piaszczystych glebach. Roślinę można sadzić jesienią lub wiosną. Jest wystarczająco mrozoodporna. Należy ją podlewać w czasie długotrwałej suszy. Dokarmianie jest konieczne jedynie na mało zasobnych, lekkich glebach. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne. W początkowych okresie uprawy ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie.

Dzwonczyn macierzankowy to dość rzadko spotykana roślina w polskich ogrodach. Gatunek może nadać oryginalności zielonemu zakątkowi. Najczęściej wykorzystuje się go do sadzenia na sklaniakach. Dobrze wygląda sadzony w szczelinach murów lub między kamieniami. Nadaje się także do obsadzania obrzeży rabat i nawierzchni. Doskonale prezentuje się w kompozycji z innymi roślinami z rodziny dzwonkowatych oraz niskimi bylinami skalnymi.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.