Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

jeżówka purpurowa 'Liliput'

Jeżówka purpurowa 'Liliput' PBR

Manna mielec 'Variegata'

Manna mielec 'Variegata'

Mikołajek płaskolistny

Mikołajek płaskolistny

Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita

Byliny

lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Dzielżan ogrodowy

Helenium hybridum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Dzielżan ogrodowy jest byliną z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Ameryki Północnej, nazwa gatunkowa obejmuje głównie mieszańce Helenium autumnale (syn. H. grandiflorum). W skupiskach roślina tworzy dużą, silną kępę z czasem rozrastającą się wszerz. Łodygi dzielżana są wzniesione, bruzdowane, ku górze silnie rozgałęzione, mają od 50 nawet do 200 cm wysokości (zależnie od odmiany). Liście są gruczołowato nakrapiane, lancetowate, ząbkowane, ciemnozielone. Niestety mają tendencję do zasychania (roślina, gdy zaczyna kwitnąć może mieć do połowy długości pędów suche liście), nie stanowi to jednak problemu, ponieważ z uwagi na wysokość dzielżan sadzi się zazwyczaj z tyłu rabaty.

Wzrost roślin jest szybki i bujny, co powoduje, że ich pędy często wylegają i pokładają się na ziemi. Aby temu zapobiec należy przywiązać rośliny do palików. Dzielżan kwitnie od lipca do wrzesnia. Aby opóźnić kwitnienie o około dwa tygodnie, należy w V lub VI przyciąć część pędów rośliny. Koszyczki kwiatowe mają średnicę 3–5 cm, języczkowe kwiaty brzeżne są żółte, żółto-brązowe lub brunatno-czerwone, na końcu mają trzy wyraźne ząbki. Kwiaty rurkowe żółtej bądź brunatnej barwy są zbite i tworzą wewnątrz kwiatostanu jakby nasadzoną kopułę. Dostępne są odmiany o kwiatach języczkowych żółtych, żółtych z brunatnymi lub pomarańczowymi smugami oraz czerwono-brunatnych.

Dzielżan najlepiej posadzić na glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Źle rośnie na nieprzepuszczalnej glinie i jałowych piaskach, a także glebach zalewanych zimą. Idealne jest stanowisko w pełnym słońcu. Podczas suszy konieczne jest podlewanie. Rośliny wymagają dokarmiania. Po kwitnieniu pędy kwiatowe należy przyciąć. Dzielżan jest średnio wytrzymały na mróz, niektóre odmiany wymagają zabezpieczenia na zimę.

Wysokie dzielżany dobrze prezentują się posadzone wzdłuż ogrodzenia, przy ścianach altan lub innych budynków w ogrodzie. Można je również posadzić w sąsiedztwie krzewów liściastych i iglastych. Są idealne do odgradzania poszczególnych części ogrodu, nadają się także na kwiat cięty.

Dzielżany rozmnażamy przez podział (wiosna lub jesienią). Niektóre odmiany można także rozmnażać przez sadzonki zielne pozyskane wiosną, które ukorzeniają się w ciągu tygodnia. Sadzonek nie należy przygotowywać i sadzić do gruntu jesienią, bowiem młode rośliny nie przetrzymają zimy, szczególnie gdy aura o tej porze roku będzie zmienna (przemiennie deszcz i mróz). Wiosną zeszłoroczne pędy należy przyciąć tuż przy powierzchni ziemi.
Dzielżany można także rozmnożyć przez nasiona wysiewane w maju–czerwcu do doniczek lub palet, do inspektu lub na rozsadniku. Na miejsce stałe sadzi się rośliny w VIII–IX w rozstawie 50 x 50 cm. Przy rozmnażaniu z siewu otrzymuje się jednak materiał niejednolity.

Galeria zdjęć:

 • Fot: Magdalena Michalak
 • DSC00674.JPG
  Fot: Ewa Mańkowska
 • DSC_1256.JPG
  Fot: Ireneusz Sobczyk
 • dzielżan flamenrad.JPG
  Fot: fot. Ireneusz Sobczyk
 • 031.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • 078.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • DSC2874s.jpg
  Fot: Jacek Łaszczuk
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.