Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Ciemiernik

Ciemiernik

Trzcinnik ostrokwiatowy

Trzcinnik ostrokwiatowy

Kocimiętka Faassena

Kocimiętka Faassena

żurawka 'Caramell'

Żurawka ‘Caramel’ PBR

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Dyptam jesionolistny

Dictamnus albus (syn. Dictamnus fraxinella)
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 60 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dyptam jesionolistny to długowieczna bylina z rodziny rutowatych Rutaceae. Jest rozpowszechniony w środkowej i południowej Europie. W warunkach naturalnych występuje także w Polsce, ale jest spotykany niezwykle rzadko.

>>Przeczytaj też: Modne byliny ogrodowe – posadź je w swoim ogrodzie na wiosnę!

Dyptam jesionolistny - krzew Mojżesza

Rośliny tworzą bardzo silne i grube korzenie oraz sztywne pędy wysokości od 60 do 120 cm, które są u dołu z rzadka pokryte ogonkowymi, pierzastymi liśćmi złożonymi z około 10 listków pojedynczych (jajowatych, drobno ząbkowanych, pokrytych czarnymi punktami). Roślina jest owłosiona i pokryta licznymi gruczołkami wydzielającymi, szczególnie przed dojrzeniem owoców, łatwopalne olejki eteryczne, dzięki czemu dyptam pachnie jak cytryna lub cynamon. Jak podaje literatura w gorącym klimacie wydzielane olejki eteryczne w upalną pogodę mogą ulegać samozapłonowi, stąd nazwa potoczna „krzew ognisty” lub „gorejący krzew Mojżesza” (przypuszcza się, że to właśnie dyptam był biblijnym krzewem, który na oczach Mojżesza stanął w płomieniach).

Dyptam - kwiaty

Dyptam jesionolistny kwitnie od końca maja do lipca. Białe lub różowe, pachnące kwiaty zebrane są w okazałe, gęste, groniaste kwiatostany o stożkowatym kształcie. Kwiaty mają ciemne żyłki, ich cztery płatki są wzniesione w górę, a jeden skierowany w dół.
Owocem jest pięciokomorowa torebka. Dyptam dostarcza surowca zielarskiego, którym są liście, kwiaty, korzeń i nasiona (zbierane wyłącznie z roślin uprawowych).

Dyptam uprawa

Dyptam wymaga gleby głęboko uprawionej, piaszczysto-próchnicznej, wapiennej, o niewielkiej wilgotności oraz słonecznego stanowiska (najlepiej w pełnym słońcu).
Stosowany do sadzenia grupami na trawnikach lub pomiędzy luźno wysadzonymi krzewami ozdobnymi. Jest rośliną mrozoodporną. Sadzi się go na rabatach, w grupach lub pojedynczo.

Dyptam jesionolistny rozmnaża się przez nasiona wysiewane zaraz po zbiorze do gruntu na rozsadnik. W następnym roku rośliny wysadza się na miejsce stałe w rozstawie 40 x 50 cm. Nasiona można także wysiewać w lutym–marcu do skrzynek pod osłonami (kiełkują nieregularnie po 30–40 dniach w temperaturze 18 st. C). Siewki należy posadzić do doniczek o średnicy 10–12 cm, w których powinny być uprawiane przez lato. Siewki wymagają zacienienia i równej wilgotności. Na miejsca stałe rośliny wysadza się we wrześniu w rozstawie 40 x 50 cm.
Zakwita po 3–4 latach. Rośliny rosną wolno, ale są długowieczne (żyją do 20 lat), starszych egzemplarzy nie należy przesadzać (rośliny tego nie lubią).

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.